Jedyny taki skansen [ZDJĘCIA]

  • 01.11.2019, 18:09 (aktualizacja 01.11.2019, 18:10)
  • MP
Jedyny taki skansen [ZDJĘCIA]
W tym miejscu przeplatają się dziesięciolecia minionego wieku. W jednych budzi ono sentymentalne wspomnienia, w innych ciekawość i fascynację. Skansen w Siedliszczu przyciąga coraz więcej osób z różnych regionów Polski. Opiekunem tej skarbnicy pokoleń jest Arkadiusz Zawiaczyński, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Siedliszczu, który ratowaniem historii zajmuje się od dziecka.

Skansen kojarzy się przede wszystkim z muzeum poświęconym wsi na wolnym powietrzu. Ten w Siedliszczu odbiega jednak od schematu. Powstał w budynku po dawnej plebanii z przełomu XIX i XX w., który stoi przy ul. Szpitalnej, tuż obok Gminnego Ośrodka Kultury.

- Początkowo miała to być izba pamięci przeniesiona z dawnej szkoły podstawowej - mówi Arkadiusz Zawiaczyński. - Szybko jednak zaczęła się rozrastać i obecnie mamy trzy stałe ekspozycje w trzech pomieszczeniach. Eksponaty to w znacznej mierze dawne przedmioty związane z polską wsią. Ale mamy także zabytki archeologiczne, a także wiele elementów z epoki realizmu socjalistycznego.

Wystawa socrealistyczna zajmuje jedno z trzech pomieszczeń. Możemy tam zobaczyć ubrania służbowe milicjantów, obrazy radzieckich przywódców, a także broszury czy pisma z I połowy XX wieku. Obok nich znajduje się także kącik fotograficzny i fryzjerski, obydwa powstałe z pozostałości po zakładach, które przed laty działały w Siedliszczu.

Największa izba, tzw. kominkowa, skupia przedmioty związane z etnografią. Znajdziemy tu przede wszystkim urządzenia i narzędzia używane przez mieszkańców polskich wsi jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ale nie brakuje pośród nich starszych znalezisk, takich jak fragmenty pocisku V-1, resztek starej broni, a nawet odłamków skalnych i rzeźbień znalezionych w naszym regionie, a pochodzących sprzed wielu wieków.

- W trzecim pomieszczeniu zrekonstruowaliśmy wnętrze izby mieszkalnej z przełomu XIX i XX w. Mamy tam zabytkowe łóżka, żarna, dewocjonalia, warsztat tkacki, a także wiernie odwzorowany piec chlebowy. W naszej izbie można również natrafić na przedmioty pochodzące z późniejszych epok, w tym m.in. na archiwalne wydania gazet.

Rok temu skansen w Siedliszczu przeszedł gruntowny remont. Siedliskie Stowarzyszenie Regionalne, dzięki pozyskanym funduszom, pozbyło się szkodników niszczących drewno, a ponadto odnowiło budynek. Mimo tej modernizacji, zabytkowa plebania zachowała swój urok i wygląd sprzed lat. Obok niej znajduje się również stodoła, w której są gromadzone większe przedmioty, dawniej służące do pracy w polu.

- Odwiedzają nas ludzie w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze. Najmłodsi są zawsze bardzo ciekawi, do czego służyły przedmioty, które widzą pierwszy raz, a do tego bardzo zaskoczeni tym, że kiedyś można było funkcjonować bez elektryczności. Ich rodzice i dziadkowie z kolei wpadają w zadumę, z sentymentem oglądając to, co przypomina im czasy młodości. 

Skansen w Siedliszczu jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury. Wstęp jest bezpłatny.

MP

Zdjęcia (30)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mirek
Mirek 14.11.2019, 10:37
Brawo panie Arkadiuszu! To wspaniałe, że są tacy, pozytywnie zakręceni ludzie. Świetna robota. Tylko prosimy o trochę więcej rozgłosu i reklamy.

Pozostałe