Na fonoholizm cierpią już nawet dzieci...

  • 31.10.2019, 20:06
  • red
Na fonoholizm cierpią już nawet dzieci...
Coraz młodsze dzieci są uzależnione od smartfonów, a nastolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez wirtualnej rzeczywistości. Maluchy intuicyjnie opanowują obsługę telefonów, tabletów czy komputera. Starsze dzieci siedzą na portalach społecznościowych, wrzucają zdjęcia, filmy. Nowe pokolenie to tzw. pokolenie pochylonych głów, bo zamiast patrzeć na drugiego człowieka, patrzą w ekran smartfona.

Poważne zagrożenia

- dobrzy uczniowie zaczynają opuszczać się w nauce,

- przestają ich interesować spotkania z rówieśnikami,

- rezygnują z kolejnych zainteresowań i aktywności, nasilają się procesy izolacji społecznej,

- dla dziecka atrakcyjniejsze staje się zaliczenie kolejnego poziomu w grze online niż kopanie piłki na boisku szkolnym,

- brutalność gier powoduje skrzywienia postrzegania świata zewnętrznego przez dziecko,

- mają dostęp do nieodpowiednich dla tak młodych osób treści,

- telefony powodują uzależnienia, dzieci pozbawione przez rodzica dostępu do niego mogą zareagować histerycznie, mogą również zdarzyć się u dziecka intensywne napady złości, rzucanie przedmiotami, krzyk i płacz,

- narażone są na cyberprzemoc, która może przejawiać się w ryzyku wykorzystania seksualnego i kradzieży prywatnych informacji,

- cyberprzestępcy mogą zdobyć od dziecka cenne informacje o tym, gdzie ich rodzice trzymają pieniądze i kosztowności, albo nakłonić do dobrowolnego pożyczenia tych środków.

Większość dzieci otrzymuje pierwszy smartfon w wieku ok. 8 lat – wynika z badania F-Secure i sieci Plus "Bezpieczny smartfon dla dziecka". Wśród uczniów pierwszych klas szkół podstawowych już 80 proc. ma do swojej dyspozycji telefon, który łączy się z internetem. Średnio korzystają z niego przez 2,5 godziny dziennie.

25 proc. dzieci już przed 9 rokiem życia ma własne konta na Facebooku i innych portalach społecznościowych, pomimo zapisu w regulaminie FB, że użytkownik musi mieć minimum 13 lat.

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe