Trwa wojna ze szrotówkiem

  • 31.10.2019, 20:06
  • AN
Trwa wojna ze szrotówkiem
W ubiegłym tygodniu pracownicy wydziału ochrony środowiska przeprowadzili wizję lokalną na terenie placówek wspieranych przez urząd miasta w trzecim etapie leczenia kasztanowców. Akcją objętych jest 305 drzew.

Do programu zakwalifikowano dziesięć miejsc. Chodzi m.in. o teren przy Przedszkolu Miejskim nr 6, park wokół bazyliki, teren przedszkola "W Kasztanowym Parku", czy działki przy I i IV LO oraz ZSEiM.

- Zadanie realizowane jest w trzech etapach: pierwszym było założenie opasek lepowych w kolorze żółtym z dyspenserem feromonowym, drugim zawieszenie pułapek typu delta wyposażonych w feromon, a trzecim jesienne wielokrotne grabienie opadłych liści i pakowanie ich w worki papierowe przez właścicieli, zarządców lub administratorów nieruchomości, na których prowadzono leczenie drzew, oraz odbiór i przewóz worków z liśćmi kasztanowców do miejsca unieszkodliwienia przez wybraną w drodze przetargu firmę - informuje Dominik Gil z zespołu prasowego UM.

Tylko w tym roku urząd wydał ponad 1200 worków na liście 305 kasztanowców objętych akcją leczenia i zabezpieczania przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W wyznaczonych miejscach trwają obecnie prace polegające na wielokrotnym, dokładnym zgrabieniu liści kasztanowców w papierowe worki.

- Spakowane liście są odbierane przez Zakład Usług Komunalnych z Rudy-Huty i wywożone do miejsca unieszkodliwienia przez firmę EkoPaliwa Chełm Sp. z o.o. Metoda ta jest najprostsza w zastosowaniu, ogranicza liczebność poczwarek, a tym samym liczbę motyli, które wylecą na wiosnę, żeby złożyć jaja - tłumaczy Gil.

Zadanie stanowi kontynuację rozpoczętego w 2005 r. programu leczenia kasztanowców białych na terenach zielonych miasta.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wos
Wos 01.11.2019, 15:49
Nie 10 a 18 miejsc objęto programem. To kontrola odbyła się w 10ciu.

Pozostałe