Zygmunt Pisarski patronem pojednania

  • 31.10.2019, 20:03
  • GD
Zygmunt Pisarski patronem pojednania
Powstał reportaż o męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Zygmunta Pisarskiego. Natomiast dwa tygodnie temu w miejscu jego ostatniej posługi kapłańskiej w Gdeszynie nastąpiła intronizacja relikwii kapłana rodem z Krasnegostawu.

Autorkami reportażu "Patron pojednania" są dziennikarki TVP3 Lublin Anna Dąbrowska i Marta Pietrasiewicz. Materiał powstał na zlecenie TVP Polonia. Oprócz scen fabularyzowanych zawarte są w nim wspomnienia osób, które znały lub pamiętają księdza Zygmunt Pisarskiego.

Wypowiadają się również duchowni podtrzymujący kult zamordowanego przez hitlerowców kapłana, m.in. ks. Henryk Kapica (były proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i autor książki o błogosławionym), ks. Ryszard Ostasz (były proboszcz parafii w Gdeszynie), ks. Mariusz Rybiński, (obecny proboszcz parafii w Gdeszynie), ks. Zbigniew Kulik (parafia w Siennicy Nadolnej) oraz regionaliści: Zbigniew Atras (stowarzyszenie "Ku Dobru") i Leszek Janeczek (krasnostawski lekarz i historyk). Emisję reportażu zaplanowano 1 listopada w TVP3 Lublin o godz. 17.55.    

Intronizacja relikwii księdza Zygmunta Pisarskiego odbyła się 13 października br. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie w powiecie zamojskim. Nie mogło na niej zabraknąć m.in. delegacji ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krasnymstawie, który nosi imię błogosławionego.

Podczas uroczystej procesji relikwie w postaci szczątków kostnych ks. Zygmunta Pisarskiego zostały przeniesione w specjalnej trumnie dookoła kościoła. Następnie złożono je w ufundowanym przez ks. Henryka Kapicę ołtarzu głównym świątyni. Prochy kapłana nadal spoczywać będą na miejscowym cmentarzu parafialnym. Przy jego grobie planowana jest budowa ołtarza polowego.

- Od momentu intronizacji relikwii parafię w Gdeszynie można już oficjalnie tytułować sanktuarium błogosławionego księdza Zygmunta Pisarskiego. Warto dodać, że to pierwszy duchowny pochodzący z Krasnegostawu, który dostąpił takiego zaszczytu - podkreśla Zbigniew Atras.

Zygmunt Pisarski urodził się 24 kwietnia 1902 roku w Krasnymstawie. Zginął w 30 stycznia 1943 roku w Gdeszynie. Został zatrzymany przez oddział żandarmerii niemieckiej, która poszukiwała ukraińskich komunistów. W trakcie brutalnego przesłuchania został dwukrotnie postrzelony. Nie wydał jednak nikogo. Drugi strzał okazał się śmiertelny.

W miejscu męczeństwa postawiono krzyż, a na nim napis: "Posłuszny na głos serca i obowiązku kapłańskiego, oddał życie za nieprzyjaciół ukochanej Ojczyzny". Dlatego też z czasem zaczęto nieoficjalnie nazywać je Sanktuarium Pojednania Polaków z Ukraińcami.

Kult księdza Zygmunta Pisarskiego narodził się już w dniu jego śmierci. Przewodnicząc obrzędom pogrzebowym 4 lipca 1948 roku w Gdeszynie, ks. biskup Stefan Wyszyński wypowiedział słowa: "Taką śmiercią chciałbym umrzeć". Natomiast 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II beatyfikował duchownego w grupie 108 męczenników II wojny światowej.

W styczniu ubiegłego roku pojawiła się inicjatywa, aby błogosławiony ksiądz otrzymał tytuł patrona Krasnegostawu. Wniosek stowarzyszenia "Ku Dobru" do burmistrza i rady miasta poparły trzy krasnostawskie parafie.

- Po jednogłośnej uchwale rady miasta, nasz wniosek został przekazany do zaopiniowania przez kurię w Lublinie. Kilka miesięcy temu abp Stanisław Budzik podczas wizytacji parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie poinformował, że dokumentacja w tej sprawie została przekazana do Watykanu - mówi Zbigniew Atras.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe