Odłóż smartfon i żyj

  • 30.10.2019, 10:37
  • (apm)
Odłóż smartfon i żyj
Samorząd chce przeciwdziałać głupiej i niebezpiecznej modzie wśród nastolatków na selfie robione na przejściach dla pieszych. Napisy namalowane farbą na chodniku mają skłonić do myślenia.

Na świecie, także w Polsce, panuje moda na robienie sobie zdjęć w ekstremalnych warunkach. Przejęły to też nastolatki w gminie Wierzbica.

- U nas nie ma przepaści czy wodospadu, ale są przejścia dla pieszych. Widziałam w Wierzbicy dziewczynkę robiącą selfie na pasach. Poczytałam w Internecie i znalazłam pomysły na ostrzeżenie młodych ludzi przed tą modą - mówi wójt gminy Bożena Deniszczuk.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zapatrzenie się w smartfon podczas przechodzenia przez ulicę może być tragiczne w skutkach. Korzystający z telefonów zwykle patrzą jedynie pod nogi. Stąd pomysł, by napisy dla nich były malowane na chodnikach.

Napisy ostrzegawcze przed wejściem na pasy zostały namalowane farbą przy pięciu przejściach dla pieszych w Wierzbicy. Urząd gminy miał na to przyzwolenie właścicieli dróg, a więc starostwa powiatowego i wojewody. W powiecie chełmskim jest to pierwsza taka akcja.

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenek
Zenek 28.11.2019, 20:28
Zdzicha i co zrobiłaś ?????
Obserwator
Obserwator 30.10.2019, 14:42
Kto ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej? :)
tutejszy
tutejszy 30.10.2019, 12:44
W pisane to ja nie wierze
miejscowy
miejscowy 30.10.2019, 12:19
Najprościej jest strzelić do debila co wchodzi na przejście zapatrzony w telefon, ze słuchawkami w uszach i kapturem na pustym łbie. Kodeks drogowy szczegółowo określa zasady korzystania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wystarczy zacząć egzekwować przepisy, konfiskować sprzęt, sypać mandatami, a wszystko wróci do normy. Włażenie do d...py pieszym chodzącym jak święte krowy tylko zwiększa poczucie bezkarności. Zapewne wielu pustogłowych wzniesie larum, że chcę ograniczyć swobody obywatelskie. Ale niech pomyślą, jeżeli to nie będzie dla nich bolesne, że kierowca samochodu też ma prawo do swobód.
Kierowca
Kierowca 30.10.2019, 23:04
Piesi, którzy również są kierowcami są też bardziej ostrożni na przejściach dla pieszych - to widać od razu. Zawsze jak ktoś potrącony na pasach to pierwsze co - wina kierowcy. A sami piesi często nie znają zasad pierwszeństwa i zachowania ostrożności. Przykład? Na przejściu dla pieszych z wysepką nie ustępują pierwszeństwa pojazdom, co więcej - biegną. Nawet dzieci w szkole od pierwszej klasy uczy się jak przechodzić przez jezdnię i o wiele lepiej zachowują się na ulicy niż dorośli. Może czas na jakieś bilboardy lub plakaty z zasadami ruchu? Na kampanię wyborczą są pieniądze i całe miasto obklejone twarzami kandydatów. Może warto z tej puli przeznaczyć parę groszy na coś, co faktycznie zwróci uwagę i poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu. Oczywiście nie usprawiedliwiam kierowców, bo niestety kultura jazdy tutaj również pozostawia wiele do życzenia w wielu przypadkach. Szanujmy się zarówno jako kierowcy i piesi. :)

Pozostałe