Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

Państwo Rejowie wrócili do pałacu

Po 450 latach Mikołaj Rej i jego żona Zofia Kościeniówna znów są w swoim majątku w Rejowcu. Może nie dosłownie oni, ale ich drewniane wizerunki. Rzeźby stanęły przed pałacem, w którym kiedyś mieszkali, a w którym obecnie mieści się urząd miasta.
Państwo Rejowie wrócili do pałacu

Rzeźby powstały podczas Międzynarodowych Warsztatów Plastyczno-Rzeźbiarskich, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Rejowcu. Ich autorami są Andrzej Mirończuk i Marian Okopa. Podobizna Mikołaja Reja wykonana została na podstawie rycin z wizerunkiem "ojca literatury polskiej". Z kolei wygląd postaci jego żony Zofii Kościeniówny jest jedynie domniemany.

Zanim jeszcze rzeźby stanęły w przypałacowym parku – wcześniej zostały odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych - Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca już zapraszał:

- Można przyjść tu na spacer, posiedzieć, zdjęcie sobie z taką rzeźbą zrobić. Zależy nam, żeby były one dla ludzi i każdy miał do tych dzieł dostęp.

I tak się stało. A odbiór mieszkańców na takie ulokowanie państwa Rejów, jest bardzo pozytywny, czemu dali wyraz na Facebooku. "Super, będę podziwiać, jak będę w gminie", "Jak ładnie, lubię park wokół pałacu", "Trzeba przyjść, przywitać się" – to tylko niektóre z opinii.

Zanim Zofia i Mikołaj Rejowie stanęli w przypałacowym parku, pojawiły się w nim tablice opisujące najciekawsze wydarzenia, miejsca i ludzi z historii Rejowca. Każda z nich jest w dwóch wersjach językowych: po polsku i angielsku. Miasto odwiedza bowiem coraz więcej osób, również z zagranicy. Tablice postawiono, by zachęcić turystów do poznania historii miejscowości i miejsca, w którym zostały usytuowane. Można między innymi poczytać o historii rodu Rejów, Rejowca i pałacu Zalewskich, czy jak niektórzy go zwą Ossolińskich, przed którym podziwiać można rzeźby Reja i jego żony.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mikołaj 28.10.2019 21:17
Pałac Zaleskich*

Gs 28.10.2019 07:17
Jak można trzymać właścieli na mrozie i słocie?

Piotr 27.10.2019 18:16
Tadeusz GórSki :)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama