Kręcą na masową skalę

  • 25.10.2019, 08:46
  • MP
Kręcą na masową skalę
Od pięciu miesięcy manipulowanie przebiegiem w samochodach jest przestępstwem. Mimo wysokich kar, wciąż nie brakuje sprzedawców, którzy w ten sposób chcą zwiększyć wartość auta. Okazuje się, że skala tego zjawiska jest większa niż przypuszczano przed zmianą przepisów.

Według danych Komendy Głównej Policji, w tym roku wszczęto 26 postępowań dotyczących fałszowania przebiegu samochodów zarejestrowanych w naszym kraju. 12 z nich zakończono, ale tylko w trzech przypadkach został skierowany wniosek o wniesienia do sądu aktu oskarżenia. W pozostałych postępowania umorzono, ponieważ nie wykryto sprawcy lub nie znaleziono w nich "znamion czynu zabronionego". 

Niestety, skala tego zjawiska jest ogromna. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że niemal ćwierć miliona aut w Polsce miało cofany licznik. Centralny Ośrodek Informatyki podaje natomiast, że takich samochodów może być znacznie więcej, bo nawet 20%. Zdecydowana większość tych pojazdów została sprowadzana. Nieuczciwy sprzedawcy i mechanicy wciąż znajdują metody, aby za opłatą sfałszować stan licznika, mimo że za zmianę wskazań licznika grozi do pięciu lat więzienia.

Być może zjawisko uda się skuteczniej zwalczać po wejściu w życie kolejnych przepisów. Od przyszłego roku funkcjonariusze zatrzymujący kierowcę do kontroli, będą musieli odnotować przebieg jego auta i zweryfikować tę wartość w CEPiK. Ponadto, wymiana licznika będzie możliwa tylko wtedy, kiedy ulegnie zdiagnozowanej awarii. Właściciel samochodu, w którym doszło do wymiany, będzie miał z kolei 14 dni na dokonanie odczytu w stacji diagnostycznej, co uszczupli jego portfel o 100 zł. Jeżeli tego nie zrobi, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.  Kłopoty czekają też diagnostę, który nie umieści w CEPiK informacji o wskazaniu licznika badanego samochodu.

Od początku przyszłego roku dostęp do przebiegu każdego samochodu będzie miała nie tylko policja, ale również Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe