Chełm: Był protest, będzie pikieta

  • 21.10.2019, 10:58
  • AN
Chełm: Był protest, będzie pikieta
We wtorek o godz. 10.30 na boisku za blokami przy Ceramicznej 38 odbędzie się pikieta przeciwko budowie wytwórni asfaltu. - Ten problem obecnie dotyczy już całego miasta, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych - mówią organizatorzy akcji.

Od protestu, który przeszedł ulicami miasta, minął już tydzień. Mieszkańcy nie mają żadnych nowych oficjalnych informacji na temat inwestycji. Tuż przed marszem, który odbył się w ubiegły piątek, prezydent Chełma opublikował pismo dotyczące negocjacji z inwestorem na temat zmiany lokalizacji. Rzekomo przedsiębiorca przystał na propozycję miasta.

- Niestety nie wiemy, czy rzeczywiście dojdzie do zamiany i gdzie teraz miałaby powstać asfaltownia. Dlatego myślę, że mieszkańcy miasta nadal nie mogą spać spokojnie. Taka inwestycja nie powinna być tworzona w ogóle na terenie miasta - tłumaczy jeden z organizatorów akcji protestacyjnej. - Może zakład nie powstanie na osiedlu Rejowiecka, ale na jakimś innym. Dlatego nadal będziemy protestować i zachęcamy do udziału wszystkich chełmian.

Mieszkańcy są pewni, że uruchomienie zakładu gdziekolwiek w mieście spowoduje emisję zanieczyszczeń, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jak tłumaczą, technologia produkcji oparta na procesie spalania pyłu węglowego oraz oleju opałowego spowoduje zwiększoną emisję zanieczyszczeń pochodzenia węglowodorowego, która niewątpliwie w sposób negatywny wpłynie na jakość powietrza atmosferycznego.

- Niesie to zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. W razie awarii może nastąpić uwolnienie trujących substancji do otoczenia. Wchłonięte przez skórę, drogi oddechowe albo drogi pokarmowe, stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo. Mogą się również odkładać w postaci pyłów, niszcząc środowisko i zanieczyszczając zasoby wody, przez co mieszkańcy żyjący na skażonym terenie będą powoli, regularnie zatruwani - argumentują mieszkańcy. - Zakład powinien być tak zlokalizowany, by zminimalizować np. skutki potencjalnej awarii, a przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę i użytkowanie obiektu nie może dopuścić do żadnych zaniedbań. Na pewno drastycznie zmaleje atrakcyjność terenu, zarówno dla potencjalnych mieszkańców, jak i inwestorów.

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, postępowanie administracyjne w sprawie budowy wytwórni mas bitumicznych zostało obecnie zawieszone. Władze miasta nie wydały żadnej decyzji w tej sprawie.

Ponieważ mieszkańcy nie doczekali się żadnych konkretów, zamierzają zorganizować kolejną akcję protestacyjną. Tym razem na swoim osiedlu. Obecność na pikiecie zapowiedziała już telewizja, która także zainteresowała się tematem.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
elo
elo 27.10.2019, 11:59
wszędzie ten musztarda
Lucas
Lucas 26.10.2019, 18:08
A jednak Chełm to nie miasto wschodu warte zachodu jak kiedyś gdzieś czy. Chełm to chyba miasto zastoju i braku rozwoju
Lucas
Lucas 22.10.2019, 22:21
Dziwi mnie fakt, po pierwsze jest to teren przemyslowy na ktorym przedsiebiorca chce inwestowac, po drugie to wladze miasta pozwolily budowac sie kolo terenow przemyslowych wiec do kogo macie pretensje, takie same pretensje maja ci co kolo lotniska postawili domy i teraz beda proestowac ze im przeszkadza halas i samoloty,
Sars
Sars 22.10.2019, 08:47
Zajęlibyście się dymiącymi dieslami. W Chełmie śmierdzi spalinami ale nikomu to nie przeszkadza.
Raven
Raven 22.10.2019, 08:25
Wytwórnię wybudować najlepiej pod domami tych co nie mają nic przeciwko, po komentarzach widzę, że jest sporo takich osób. No chyba, że krytykują tylko tych z Ceramicznej, bo sami nie będą mieli z tym problemem do czynienia.
Echo
Echo 21.10.2019, 22:15
Poraz kolejny ludzie nie pozwalają młodemu człowiekowi zrobić czegoś nowego w tym mieście. Martwią się jedynie o siebie, bo to ceramiczna itd. Jest chłopak który ma pomysł i środki żeby coś zrobić, ale nie wolno, bo innym będzie to przeszkadzać.
Sąsiad otaczarni w Strupinie
Sąsiad otaczarni w Strupinie 21.10.2019, 19:48
Dziwi mnie fakt, ze zarowno prasa jak stowarzyszenie gdzie do tej pory czlowiek prowadzacy uznawany byl raczej za osobe dosc powazna, biorą udzial w czyms takim, przeciez to wyraźne działania konkurencji na czele przeciwnikow politycznych obecnej wladzy, ludzie dzis nigdy nic nie powstanie co szkodzi srodowowisku, drodzy redaktorzy - smieją sie z Was w Polsce, jak to mozliwe, ze na czele stoi przewodniczaca osiedla ktora wciska ludziom nieprawde a Wy to popieracie, istnieje etyka zawodowa i zdrowy umysł, ja mam nadzieje, że inwestor się nie podda, trzymam mocno kciuki, na rejowieckiej jest sporo domow do sprzedania, no coż kto chce zyc z takim spoleczenstwem, w takim miescie.. Pomineliscie fakt, że w Chelmie istnieje juz otaczarnia, w Strupinie w Rejowcu - przy okazji pozamykajcie i te, a nie bo jak mozna, prężne działania konkurencji... Ggwarantuje u nas nie smierdzi.
Mieszkaniec Ceramicznej
Mieszkaniec Ceramicznej 22.10.2019, 12:35
To chyba od tego smrodu wypaliło ci już nos. A jak byłem niedawno w domu weselnym koło Rejowca i zawiał wiatr od otaczarni to się niedobrze robiło. Więc oczyma mowa?
ekolog
ekolog 21.10.2019, 11:45
pikietujacym proponuje w takim razie by pozostawili swoje samochody w garazach-by chodzili tylko pieszo- nasteponym etapem bedzie ograniczenie plodnosci bo jak niektore srodowiska twierdza biali ludzie za bardzo zuzywaja tlen - kolejnym punktem bedzie kanibalizm co tez ostatnio na swiecie bylo lansowane. Wrocmy do Natury przez duze N- panie listek od paprotki panowie z lopianu :)
miejscowy
miejscowy 21.10.2019, 11:24
Ciekawe ilu protestujących pali w swoich piecach byle czym. Wystarczy wieczorem wyjść z domu na zewnątrz. Tak świeże powietrze jest na każdym osiedlu domków jednorodzinnych.

Pozostałe