Chełm: Ćwierć miliona dla szpitala

  • 11.10.2019, 14:40
  • AN
Chełm: Ćwierć miliona dla szpitala
Nowoczesny, specjalistyczny sprzęt w tym między innymi napęd neurochirurgiczny do trepanacji czaszki czy łóżko ginekologiczne. O takie między innymi wyposażenie wzbogaci się Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie. Sprzęt zostanie kupiony dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości.

Ministerstwo Zdrowia, które jest dysponentem funduszu, przekaże placówce 250 tysięcy złotych. Umowa o dofinansowaniu podpisana została przez Marcina Romanowskiego, wiceministra sprawiedliwości, oraz Kamilę Ćwik, dyrektor szpitala.

Pieniądze zasilające Fundusz Sprawiedliwości pochodzą od przestępców, m.in. z nawiązek, kar pieniężnych  — mówi wiceminister. - Przeznaczany jest na trzy podstawowe cele: pomoc postpenitencjarną, przeciwdziałanie przestępczości i jej przyczynom oraz pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
 
- Wśród pacjentów chełmskiego szpitala są również ofiary przestępstw. Dlatego między innymi ta dotacja. Przeznaczymy ją przede wszystkim na wyposażenie bloku operacyjnego – mówi dyrektor szpitala. - Będzie to głównie napęd i osprzęt do trepanacji czaszki.
 
Ale skorzysta też na przykład oddział psychiatryczny i poradnia zdrowia psychicznego, których pracownicy pomagają ofiarom przestępstw po traumatycznych przeżyciach, a także oddział ginekologiczny, gdzie trafiają między innymi kobiety, które padły ofiarą przestępców seksualnych. Sprzęt trafi również na oddział laryngologiczny, urazowo-ortopedyczny czy SOR. 

- Zakup sprzętu usprawni udzielanie kompleksowej i skoordynowanej opieki medycznej ofiarom wszystkich przestępstw oraz podniesie jakość i skuteczność leczenia - dodaje dyrektor Ćwik. 

W podpisaniu umowy uczestniczył również prezydent Chełma Jakub Banaszek, który jest członkiem Rady Społecznej SP WSS w Chełmie.
 
- Chełmski szpital jest największą placówką w regionie, jeżeli chodzi o liczbę łóżek – powiedział prezydent. - Mamy ambicję, by stał się również wizytówką lubelskiej służby zdrowia – dodał. Dodał, że od 2015 roku placówce udało się pozyskać z różnych źródeł i programów kilkadziesiąt milionów złotych.
AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe