Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Jak odbywa się głosowanie, kiedy głos jest ważny i co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

W najbliższą niedzielę (13 października) wielu Polaków w kraju i za granicą pójdzie do urn, aby oddać głos na kandydatów do Sejmu i Senatu. Rozmawialiśmy z komisarzem wyborczym w Chełmie, Katarzyną Zawiślak, jakie zasady obowiązują wyborców, jak oddać ważny głos, a także o obostrzeniach związanych z ciszą wyborczą.
Jak odbywa się głosowanie, kiedy głos jest ważny i co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Co dokładnie czeka nas w najbliższą niedzielę?

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Wszystkie lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7.00 i zamknięte o godz. 21.00. Polska została podzielona na 41 okręgów wyborczych jeśli chodzi o wybory do Sejmu i na 100 jeśli chodzi o wybory do Senatu. W Chełmie mamy utworzony okręg wyborczy nr 7, jeśli chodzi o wybory do Sejmu i okręg wyborczy nr 18 jeśli chodzi o wybory do Senatu. Na terenie działania delegatury KBW w Chełmie mamy utworzone 262 obwody stałe. W samym Chełmie mamy 32 obwody stałe i 2 odrębne. Liczba mandatów w okręgu nr 7 w wyborach do Sejmu to 12, zaś w okręgu nr 18 do Senatu to 1. W naszym okręgu zostało zarejestrowanych 6 list kandydatów na posłów. Jeżeli wyborca nie wie, w którym lokalu wyborczym może oddać głos, może to sprawdzić na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, a także w Biuletynie Informacji Publicznej danego miasta czy gminy.

Kiedy głos jest ważny, a kiedy nieważny? I ile głosów można oddać?

Wyborca chcący oddać głos, musi posiadać ze sobą dokument tożsamości zawierający zdjęcie. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, itp. Po weryfikacji, wyborca otrzyma dwie karty do głosowania. Każda z nich powinna zawierać dwie pieczęcie - Obwodowej Komisji Wyborczej i Okręgowej Komisji Wyborczej. Na karcie głosowania do Sejmu (szara) będziemy mieli sześć list kandydatów i stawiamy znak X przy nazwisku wyłącznie jednego kandydata. Znak ten, według prawa wyborczego, to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Tylko takie oznaczenie naszego wyboru będzie ważne. Jeśli postawimy go na więcej niż na jednej liście kandydatów lub nie postawimy wcale, to głos będzie nieważny. Lista wyborcza do Senatu (żółta) będzie zawierała 3 nazwiska, z których wybieramy również tylko jednego kandydata. Jeśli postawimy X przy więcej niż jednym kandydacie do Senatu, głos będzie nieważny.

Kto może wziąć udział w głosowaniu?

Swój głos w niedzielnych wyborach może oddać pełnoletni obywateli Polski, mający pełnię praw publicznych i wpisani do wpisu wyborców. Można głosować w miejscu stałego zamieszkania w kraju, ale również za granicą, a także na polskim statku morskim.

Czym jest cisza wyborcza i co grozi za jej złamanie?

Cisza wyborcza zaczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa aż do zakończenia głosowania. Tak więc trwa w sobotę od północy do niedzieli, ustawowo do godz. 21.00, jeśli komisja nie przedłuży godzin jego trwania. Podczas trwania ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Nie wolno wtedy zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów, przemówień i manifestacji, a także rozpowszechniać materiałów wyborczych. Agitacja zabroniona jest również w lokalu wyborczym, nie tylko słowna. Nie można eksponować napisów i znaków symbolizujących partie, ani się z nimi kojarzących, w tym ulotek, koszulek, przypinek itd. W czasie ciszy wyborczej nie można też podawać sondaży, ani wyników. Jeśli ktoś złamie ten zakaz, prawo wyborcze stanowi, że grozi mu kara grzywny od 500 000 zł do 1 000 000 zł. Jeśli jesteśmy świadkiem łamania ciszy wyborczej lub agitacji, jest zobowiązany poinformować policję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama