Ile zarabia się na Wiejskiej?

  • 08.10.2019, 14:57 (aktualizacja 08.10.2019, 16:31)
  • AN
Ile zarabia się na Wiejskiej?
Szeregowy poseł dostaje uposażenie, dietę oraz pieniądze na prowadzenie biura. W sumie za pracę w Sejmie i poza nim miesięcznie na jego konto wpływa ponad 21 tys. zł.

Uposażenie posła zgodnie z ustawą jest traktowane jako wynagrodzenie za pracę. Do tego dochodzi jeszcze dieta parlamentarna, czyli pieniądze przysługujące posłowi na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Poza tym posłowie otrzymują dodatki funkcyjne oraz ryczałt na prowadzenie biura.

Wysokość uposażenia poselskiego odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat i wynosi obecnie 8.016,70 zł brutto. Za stanowisko przewodniczącego komisji poseł otrzymuje dodatkowe 20 proc. wynagrodzenia. Za pełnienie funkcji wiceprzewodniczącego dostaje natomiast 15 proc. pensji, a za przewodniczącego podkomisji stałej - 10 proc.

Dieta parlamentarna to kwota 2.505,20 zł brutto. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich.

Uposażenie nie przysługuje posłom, którzy pozostając w stosunku pracy, nie korzystają z urlopu bezpłatnego, posłom prowadzącym działalność gospodarczą samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami oraz posłom, którzy nie zawiesili prawa do emerytury lub renty. Tu także są wyjątki. Nie dotyczy to m.in. posłów, którzy pobierają emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz żołnierzy zawodowych.

Comiesięczny ryczałt na prowadzenie biur poselskich wynosi około 11 tysięcy. Pieniądze te można wydać m.in. na wynagrodzenie pracowników biura, ekspertyzy i opinie oraz tłumaczenia czy czynsz.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marek
Marek 17.10.2019, 11:21
Oj jej, jak można dostać taką pracę? Niezła fucha. Też chę tyle zarabiać.
miejscowy
miejscowy 09.10.2019, 09:25
Nikt nie wspomina o ładnej emeryturze po jednej kadencji. Wielu po przepracowaniu całego życia chcieli by taką mieć. Daję pod rozwagę wyborcom.
bezpartyjna
bezpartyjna 08.10.2019, 19:15
to nic dziwnego że tak się pchają do koryta

Pozostałe