Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Stachniuk Optyk

Kalendarium wyborcze

W kalendarzu wyborczym zostało jeszcze kilka ważnych dat, od których może zależeć aktywność wyborców, a nawet wynik głosowania.
Kalendarium wyborcze

Nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym? Chcesz głosować w innym miejscu niż zazwyczaj – tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów – złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Do 8 października obywatele mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić tożsamość. Urzędnik nie dopisze wyborcy do spisu automatycznie. Najpierw musi on odebrać i rozpatrzyć wniosek, dlatego przed wyborami koniecznie trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście nazwisko zostało dopisane do spisu.

8 października mija też termin na składanie przez komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych oświadczeń do Państwowej Komisji Wyborczej o korzystaniu ich list kandydatów na posłów ze zwolnienia z warunku określonego w art. 196 § 1 Kodeksu wyborczego, tj. obowiązku przekroczenia progu wyborczego.

Jeśli mieszkasz za granicą, też możesz głosować. Do 10 października musisz jednak zgłosić chęć wzięcia udziału w wyborach i zawnioskować o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą. Na całym świecie jest dla takich osób organizowanych 320 lokali wyborczych. W takim wypadku należy zgłosić się do konsula RP właściwego dla danego obszaru geograficznego z wnioskiem o dopisanie do spisu wyborców. Można to zrobić posiadając polski paszport. Szczegółowych informacji należy szukać na stronie właściwego konsulatu. 10 października mija również termin zgłaszania się wyborców przebywających na polskich statkach morskich. Oni też mogą wziąć udział w głosowaniu.

Kolejna ważna data to 11 października. Tego dnia o godz. 24 kończy się kampania wyborcza. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, kiedy obywatele mogą spokojnie zastanowić się, na kogo chcą zagłosować. Dotyczy to wszelkich wystąpień politycznych, manifestacji, audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów, publikacji na ich temat, ale też naklejania plakatów czy publikowania sondaży wyborczych. Złamanie ciszy wyborczej lub jej naruszenie według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną. Jej wysokość może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. Inaczej wygląda kwestia podawania do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych. W tym przypadku wykroczenie zagrożone jest karą grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Taką grzywną może zostać ukarana nie tylko ogólnokrajowa telewizja, rozgłośnia radiowa czy portal internetowy, lecz również osoby fizyczne publikujące dane na własnym koncie np. na Twitterze. 

13 października wybieramy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Lokale wyborcze czynne są w godz. 7‑21.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama