Chełm: Rasistowskie wlepki w mieście

  • 03.10.2019, 14:26 (aktualizacja 03.10.2019, 20:24)
  • AN
Chełm: Rasistowskie wlepki w mieście
- Dziwię się, że żadne służby na to nie reagują. Tak rodzi się faszyzm - mówi oburzona pani Anna, na której osiedlu uaktywnili się ostatnio młodzi narodowcy. Naklejki mówią wprost o białej rasie, nacjonalizmie i nienawiści wobec odmienności.

Nacjonalistycznymi plakatami i wlepkami obklejono centrum miasta. Pani Anna, mieszkanka Śródmieścia, przysłała nam zdjęcia słupów i latarni.

- Widać, że czują się bezkarni, bo wlepek jest coraz więcej. Poza tym coraz odważniej takie osoby demonstrują swoją nienawiść wobec innych, odmiennych ludzi - denerwuje się nasza Czytelniczka. - Najlepszym przykładem jest ostatni atak na właściciela kebaba w centrum miasta.

Kobieta postanowiła o swoich spostrzeżeniach zaalarmować policję. Dowiedziała się, że każdy, kto będzie świadkiem propagowania i rozklejania materiałów nawiązujących do nienawiści na tle rasowym, powinien nawet anonimowo, zgłosić ten fakt na policję.

Zgodnie z kodeksem karnym, kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2Kolejny artykuł KK mówi: kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 10.10.2019, 11:44
Co jest rasistowskiego w stwierdzeniu: "Bądź dumny- jesteś biały" ??
Ja jestem biały i naturalnie jestem z tego dumny. Proszę mi powiedzieć, czy np. żyd mówiący " Jestem żydem i jestem z tego dumny" jest rasistą?
adolfo gonzales
adolfo gonzales 08.10.2019, 21:40
przeciez to dzieci z chelmianki. wlepki dostali od zdzicha sztachety , gienka bembenka itp
M
M 05.10.2019, 09:53
Przecież krzyż celtycki sam w sobie jest rasistowski i jest ogólnoświatowym symbolem rasistów. A bycie dumnym z białej skóry można porównać do tego, że udało się komuś zrobić rano kupę. Na kolor skóry nie ma się żadnego wpływu a dumnym można być z własnych osiągnięć a nie czegoś takiego.
Kuntakinte
Kuntakinte 05.10.2019, 09:20
Ale pierdoły i g***burza! xD pani Ania to niech wstrzyknie sobie pod skórę czarną pastę xD tak niestety wyszło że Polska to biały kraj czy mamy z tego powodu się wstydzić? Ja jestem dumny
Herman
Herman 05.10.2019, 01:14
Dodam wiecej,Niemcy też byli dumni z koloru swojej skóry wojne rozpetali w trosce o swoj naród i miejsce do lepszego życia,każdą zbrodnie usprawiedliwiać probowali walką za kraj lud i wodza,to wam teraz przyświeca pacany????
Herman
Herman 05.10.2019, 01:08
Ale jaja, jak tak czytam te naiwne komentarze to przychodzi mi na myśl tylko jedno,być bialym to być ćwokiem,taki poziom reprezentujecie pseudo patriotyczny szlamie,rozróby kibolstwo i zaczepianie slabszych,zlodziejstwo i bandytyzm to dzis sie kryje pod hasłami "bialych dumnych narodowców ",nie ma pracy i poswiecenia dla kraju ziemi i ludzi tu zamieszkujacych,tylko puste pie...lenie o niczym,
Agata
Agata 04.10.2019, 23:55
Autor lub autorka artykułu chyba ma poglądy sprzeczne z osobami, które cenią swój naród. Bo nacjonalizm TO NIE TO SAMO co rasizm, faszyzm, nazizm czy inne fanatyzmy. Nacjonalizm to umiłowanie własnego narodu, szanowanie jego kultury, historii i pielęgnowanie patriotyzmu. Zestawianie tego z rasizmem to wstyd! Zresztą, niewiedzy trzeba też pogratulować pani, która zgłasza problem. A jak parady równości wędrują z tęczową Matką Boską albo wykorzystują wizerunek Jezusa do szerzenia ideologii homoseksulanej to wszystko okej? To już nie obraża uczuć religijnych? Na pewno idee nacjonalistyczne, czyli patriotyczne są zdrowsze od takich bluźnierstw!!!
Adi
Adi 07.10.2019, 06:54
Pani uczona Agato:
Nacjonalizm to przekonanie, że dany naród jest najwyższą wartością i najważniejszą formą uspołecznienia, z którego wynika określona postawa polityczna, gospodarcza czy społeczna. Nacjonalizm może, ale nie musi, wiązać się z takimi postawami jak etnocentryzm, patriotyzm czy megalomania narodowa.
Rodzaje nacjonalizmów to np.: narodowy konserwatyzm, narodowy liberalizm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm (nazizm), faszyzm, narodowy bolszewizm, narodowy komunizm.
Biały-dumny
Biały-dumny 04.10.2019, 18:17
Ja również jestem dumny z białego koloru mojej skóry!
Pan4P
Pan4P 04.10.2019, 14:41
Jeśli jesteś dumny że twoja skóra jest biała nazwą cię faszystą. Jeśli zrobi to murzyn, Indianin, Hindus, Chińczyk, w stosunku do swojego koloru skóry to jest ok i nikt nie uzna to za faszyzm. Gdzie tu jest logika?
Historyk
Historyk 04.10.2019, 19:12
Może w tym, że faszyści byli biali? I ich logika sprowadzała się do zabijania tych, którzy biali niebyli?
Kasia
Kasia 04.10.2019, 14:29
Krzyże celtyckie, swastyki ostatnio coraz więcej tego się pojawia.
Czemu jeden z drugim serduszka nie namaluje albo kwiatków?
Xyz
Xyz 04.10.2019, 18:19
😁😁😁🤣
Pola
Pola 04.10.2019, 17:37
Krzyż celtycki to nic złego. Mam taki na kubeczku z Irlandii obok koniczynki ;)
PP
PP 05.10.2019, 01:41
W Irlandii to nic złego, ale w Polandii to wstęp do faszyzmu. Jeśli tego nie zrozumiemy to za chwilę będziemy mieć w mieście do tej pory otwartym na świat - prawdziwe wschodnie nietolerancyjne za*** na kształt Rosji.
Mojmir
Mojmir 04.10.2019, 13:53
A co złego jest dumie z bycia białym? Ja jestem dumny bo jestem wysoki, mam przestać bo się pigmeje pogniewają?
PP
PP 05.10.2019, 01:49
Nie odwracaj kota ogonem, tu nie chodzi o wzrost i kolor skóry, tylko o brak tolerancji dla innych. Nie wszyscy są biali, nie wszyscy są wysocy, ale pigmeje (Pigmeje) też mają prawo żyć.
Katarzyna14
Katarzyna14 04.10.2019, 13:01
Przecież hasło "Bądź dumny, jesteś biały" wcale nie oznacza nienawiści wobec innych ras czy narodowości, a jedynie dumę z własnej etnicznej wspólnoty, z własnego dziedzictwa - co jest dobrym i zdrowym czynnikiem dla rozwoju społeczeństwa.
PP
PP 05.10.2019, 01:57
To tak nie działa. Może nie oznacza nienawiści, ale oznacza wykluczenie innych niż biały. Niestety.
Biały
Biały 03.10.2019, 14:42
Potępiam rasizm, faszyzm i inne skrajności ideologiczne, ale chcę zwrócić uwagę na jedną kwestię. Nawet jeśli ktoś jest tolerancyjny i daleki od takich uprzedzeń, ale powie, że jest "dumny, bo jest biały", od razu jest uważany za rasistę i nazistę. Ale jeśli afroamerykanin powie "jestem dumny, że jestem czarny", albo azjata "dumny, że jestem Azjatą", to chwali się go za to, że nie boi się mówiąc otwarcie o kolorze skóry. W takich wypadkach to nie podchodzi pod dyskryminację "białych"?
PP
PP 05.10.2019, 02:06
Ja też potępiam rasizm, faszyzm i inne skrajności ideologiczne, ale nie mogę się zgodzić z tym, że porównuje się wypowiedzi osób z różnych stron świata na tematy rasizmu. W każdym kraju, a tym bardziej na każdym kontynencie, rasizm oznacza co innego, bo inna była historia i inne "okoliczności przyrody".
Tolerancja ma swoje granice
Tolerancja ma swoje granice 04.10.2019, 13:38
Czarnoskory pobije bialego jest bojka ,bialoskory pobije czarnoskorego jest bojka i rasizm
Polak
Polak 03.10.2019, 18:12
Dlatego niedouczony komentatorze, że za kontekstem bycia czarnym stoją setki lat niewolnictwa i poniżenia, prześladowania ku klux klanu a nawet obecnie nierówne traktowanie że względu na kolor skóry. Nie przez poglądy czy nawet narodowość która możesz sobie ukryć. Wiem zaraz zaczniesz symetryzować, ale tak jak mówiłem. Tak może pisać ktoś kto jest niedouczony.
Mojmir
Mojmir 04.10.2019, 13:57
Zarzucanie komuś niedouczenia bo się ma inne poglądy świadczy o nie najlepszej kondycji intelektu takowego osobnika.
PP
PP 05.10.2019, 01:52
Może niepotrzebnie mówi o tym niedouczeniu, ale przecież ma rację

Pozostałe