Minister wypowiada wojnę pijanym kierowcom

  • 30.09.2019, 10:20 (aktualizacja 03.10.2019, 14:02)
  • red
Minister wypowiada wojnę pijanym kierowcom
Trzeba chronić dzieci przed mordercami za kółkiem – ostro apeluje dr Marcin Romanowski, kandydat na posła z okręgu nr 7.

Tylko w tym tygodniu policja w całym regionie zatrzymała kilkunastu pijanych kierowców. Na szczęście wypadki, jakie spowodowali, nie przyniosły krwawego plonu. Tym razem. Bo liczba ofiar śmiertelnych pijanych kierowców nie maleje. Tylko w zeszłym roku w 1600 wypadkach zginęły 203 osoby, a niemal 2 tysiące osób zostało rannych.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku zatrzymano ponad 63 tys. pijanych kierujących. To o przeszło 3,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

- Za każdą liczbą stoi ludzka tragedia: żałoba, trauma – mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. -  Dlatego wydajemy zdecydowaną wojnę mordercom za kółkiem, bo tak trzeba nazywać tych, którzy świadomie narażają życie innych, kierując "na podwójnym gazie". Trzeba chronić nasze dzieci, bo one są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo na drodze.

Kierowany przez Marcina Romanowskiego ministerialny Fundusz Sprawiedliwości udziela wsparcia osobom pokrzywdzonym przestępstwem, w tym ofiarom pijanych kierowców. Poszkodowani mogą liczyć m.in. na bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną oraz rehabilitację. Teraz ministerstwo wraz z Fundacją Instytut Łukasiewicza inicjuje kampanię "Trzeźwi na drodze", której celem jest przeciwdziałanie prowadzeniu pojazdów pod wpływem substancji psychoaktywnych. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości.

– Bezpieczeństwo Polaków to jeden z priorytetów państwa. Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje wiele działań, by zapewniać je obywatelom. Badania pokazują, że tylko w ciągu ostatnich czterech lat poczucie bezpieczeństwa Polaków wzrosło aż o 23% do poziomu 89% – podkreśla wiceminister Marcin Romanowski.

Kampania "Trzeźwi na drodze" to kolejna inicjatywa Marcina Romanowskiego, który już wcześniej wsparł Ewę Błaszczyk w stworzeniu kliniki "Budzik" dla dorosłych ofiar wypadków drogowych.

W ramach kampanii "Trzeźwi na drogach" do tysiąca punktów w całej Polsce trafiły zestawy darmowych materiałów informacyjno-edukacyjnych: broszur, ulotek i gazet przeznaczonych dla kierowców i kandydatów na kierowców. Adresatami kampanii są kursanci ośrodków szkolenia kierowców oraz klienci wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, które organizują kursy reedukacyjne w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. Ogółem do odbiorców dotarło ponad pół miliona materiałów, w których są przestrogi i porady na temat wpływu alkoholu i innych substancji psychoaktywnych na kierujących.

- To pierwsza tego typu akcja realizowana na tak dużą skalę. Materiały już są dystrybuowane wśród osób, które przystępują do egzaminu na prawo jazdy. Posłużą też jako treść wykładów dla tych, którzy stracili uprawnienia i chcą je odzyskać. Do tej pory nie mieliśmy takich narzędzi do przeprowadzania skutecznych akcji informacyjnych, bo są one dla samorządów poza ich możliwościami budżetowymi – zaznacza przewodniczący Rady Miasta Zamość Piotr Błażewicz.

Na łamach wydawnictw znalazły się m.in. artykuły poradnikowe i teksty problemowe oraz wywiady z wiceministrem sprawiedliwości, prokuratorem i oficerem policji.

Ważnym aspektem kampanii jest dotarcie do adresatów z informacją o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. W całym kraju działają ośrodki i punkty pomocy, z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości uruchomiona została także telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym (222 309 900). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej kampanii – www.trzezwinadrodze.pl

red

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe