Mandat za papierosa?

  • 27.09.2019, 23:30
  • MP
Mandat za papierosa? pixabay.com
Prowadzenie samochodu bywa bardzo stresującym zajęciem, więc aby rozładować nerwy, wielu kierowców sięga po papierosy. Jak się jednak okazuje, mogą nam przysporzyć sporo kłopotów.

Według statystyk, w Polsce co czwarta osoba wypala co najmniej kilka papierosów dziennie. Znaczna część z nich natomiast przyznaje się do tego także podczas prowadzenia samochodu. Tymczasem, puszczenie dymka może zakończyć się 50-złotowym mandatem. Przesłankami do takiej kary są co najmniej dwa przepisy.

Pierwszy jest bardzo ogólny, ponieważ mówi o obowiązku zachowania przez kierowcę szczególnej ostrożności i dotyczy wielu aspektów. Jeśli nasz styl jazdy, właśnie przez papierosa, wzbudzi podejrzenia policjanta, możemy być potraktowani podobnie jak kierowca rozmawiający przez telefon trzymany w ręku. Papieros utrudnia nam bowiem wykonywanie manewrów, szczególnie jeśli na drodze dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Warto mieć również na uwadze, że przypadkowe upuszczenie papierosa jeszcze bardziej rozprasza i przestajemy się skupiać na tym, co mamy przed samochodem.

Drugi przepis jest bardziej sprecyzowany. Art. 63 pkt 5 kodeksu drogowego precyzuje bowiem, że zakaz palenia papierosów dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób, czyli taksówkarzy oraz prowadzących autobusy, autokary i busy. Poza tym, że "fajki"utrudniają im właściwe zachowanie za kółkiem, to przede wszystkim nikotyna źle wpływa na zdrowie pasażerów.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe