Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Jastrzębska spółka zbada nasz węgiel

Minister środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznanie części złoża węgla kamiennego pod nazwą Chełm II położonego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Dzięki niej JSW może przez cztery lata prowadzić prace na blisko 100 km kwadratowych.
Jastrzębska spółka zbada nasz węgiel

Autor: pixabay.com

- Analizujemy różne możliwości poszerzenia bazy zasobowej, a Lubelskie Zagłębie Węglowe jest jedną z nich. Złoże Chełm II może w przyszłości przyczynić się do zwiększenia wartości i potencjału naszej spółki - mówi prezes JSW Włodzimierz Hereźniak.Dzięki otrzymanej koncesji, spółka będzie mogła prowadzić dodatkowe badania warunków w złożu Chełm II położonym na obszarze gminy Rejowiec Fabryczny. Prace te pozwolą im określić takie kwestie jak: zasoby węgla, parametry koksownicze węgla, warunki zalegania, czy warunki hydrogeologiczne i gazowe. Dzięki temu JSW będzie mogła opracować plan eksploatacji złoża, również pod kątem bezpieczeństwa.

Na rozpoznanie złoża minister dał spółce cztery lata. W tym czasie JSW planuje wykonać pięć otworów badawczych złoża Chełm II w wydzielony obszarze pod nazwą Rejowiec.

- Dla firmy surowcowej, takiej jak Jastrzębska Spółka Węglowa, najistotniejsze jest zapewnienie dostępu do zasobów węgla koksowego - informuje w komunikacie Tomasz Śledź, z-ca prezesa zarządu JSW ds. technicznych. - Zamierzamy to robić nie tylko poprzez inwestowanie w dostępne już złoża, ale również udostępnianie nowych. Ich poszukiwanie wpisuje się w strategię rozwoju JSW, której celem jest zabezpieczenie wydobycia do 2030 r.To nie jedyne miejsce, w którym Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana wydobyciem. Jeszcze w październiku zeszłego roku jej przedstawiciele i australijska spółka Praire Mining podpisały porozumienie dotyczące negocjacji w kwestii przejęcia kopalni Jan Karski w Kuliku. JSW ma bowiem w planach stworzenie obszaru pod nazwą JSW Wschód, który obejmowałby tereny w gminie Rejowiec Fabryczny i właśnie w gminie Siedliszcze.

Temat współpracy jest jednak na razie owiany tajemnicą. Szczególnie, że obecnie Prairie Mining boryka się z wynikami ekspertyzy Greenpeace. Organizacja ekologiczna twierdzi bowiem, że budowa kopalni zniszczy zasoby wodne, i to nie tylko w najbliższej okolicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Piotrek 02.10.2019 13:58
Jakie badania jeszcze są potrzebne?? Aby tylko kasę wyciągnąć !!!!! Węgiel się przez czas zestarzeje .... Tutaj za robotę trzeba się brać i ruszyć ten "maraz" ......

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama