Włodawa: Jubileuszowe Trzy Kultury [ZDJĘCIA]

  • 24.09.2019, 11:54 (aktualizacja 24.09.2019, 12:34)
  • TS
Włodawa: Jubileuszowe Trzy Kultury [ZDJĘCIA]
Tysiące osób bawiły się w weekend we Włodawie na tegorocznym jubileuszowym XX Festiwalu Trzech Kultur. Atrakcji było co niemiara. Oprócz jarmarku były spektakle teatralne, warsztaty tańca izraelskiego, wernisaże, recitale i koncerty. Patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowali Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton.

Jubileuszowe Trzy Kultury trwały od piątku do niedzieli. Pierwszy dzień tego wydarzenia poświęcony był kulturze żydowskiej i rozpoczął się spektaklem teatralnym dla dzieci w wykonaniu grupy "Zaplecze". Później były przedstawienia dla młodzieży i dorosłych. Tego dnia uczestnicy festiwalu mogli również wziąć udział w warsztatach języka hebrajskiego oraz warsztatach tańca izraelskiego. Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie i promocja książki z udziałem Krystyny Gucewicz i Krystyny Czubówny. O godzinie 17 w wielskiej synagodze nastąpiła oficjalna inauguracja XX Festiwalu Trzech Kultur. Później zebrani mogli wysłuchać recitalu Tomasza Stockingera ("Już nie zapomnisz mnie") oraz Izabeli Szafrańskiej ("Żydowska ulica"). Piątek zakończył się bałkańską potańcówką na placu synagogalnym z zespołem BUM BUM ORKeSTAR.

Sobota poświęcona była kulturze prawosławnej. W tym dniu również nie zabrakło teatralnych spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były też: wernisaż wystawy "Hramoty", wystawa fotografii Selima Koryckiego, koncert muzyki cerkiewnej, koncert tatarski i wiele innych kulturalnych atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z profesorem Feliksem Czyżewskim i profesorem Stanisławem Bajem, dotyczące języka starocerkiewnego i nadbużańskiej gwary chachłackiej. Mała synagoga wypełniła się po brzegi.

- Prowadzący mówili o wymierającym języku chachłackim. W skrócie można powiedzieć, że jest to pomieszanie mowy polskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Przybyłam na to spotkanie, ponieważ w takim języku mówiła moja babcia. Sama z nią tą gwarą rozmawiałam – mówi nam jedna z uczestniczek festiwalu. – Niedawno ukazała się książka pt. "Pogadamy po naszemu". Dotyczy ona właśnie języka chachłackiego. Kupiłam tę książkę. Jest bardzo ciekawa. Polecam ją innym. Zawiera nawet płytę z pieśniami zespołu "Jutrzenka" z Dołhobród – dodaje nasza rozmówczyni.

Sobotę zakończyła Koncertowa Noc Bardów, którą poprowadził Paweł Sztompke z Polskiego Radia Trójka.

Ostatni dzień festiwalu poświęcony był kulturze chrześcijańskiej. Tego dnia w programie znalazły się: spektakle teatralno-muzyczne, warsztaty językowe z dr. Maciejem Malinowskim, warsztaty teatralne z Kazimierzem Mazurem i Kazimierzem Mazurem jr oraz msza święta w rycie trydenckim. Imprezę zakończył koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Natalii KukulskiejAnity Lipnickiej i Barbary Wrońskiej (pod kierownictwem muzycznym Leszka Biolika).

Ponadto każdego dnia festiwalu odbywał się jarmark festiwalowy i jarmark sztuk nieuchwytnych. Były też animacje Teatru Gry Wstępnej, urodzinowe kadry historii, spotkania z gwiazdami, a także festiwalowy dar serca, czyli akcja oddawania krwi w krwiobusie. Warto również podkreślić, że duże zainteresowanie przybyłych gości wzbudzało stoisko Koła Gospodyń Miejskich "Zosie Samosie" z odrestaurowaną kuchnią polową, przy którym można było posilić się różnymi regionalnymi smakołykami.

TS

Zdjęcia (28)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe