Wsparcie z Ministerstwa Sprawiedliwości dla PWSZ w Chełmie

  • 23.09.2019, 09:46 (aktualizacja 23.09.2019, 10:04)
  • Piotr Pyrkosz
Wsparcie z Ministerstwa Sprawiedliwości dla PWSZ w Chełmie
Będą nowe miejsca pracy dla absolwentów. Ministerstwo Sprawiedliwości wesprze Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie – zadeklarował dr Marcin Romanowski, wiceminister resortu i kandydat na Posła z listy PiS.

Ruszyła budowa pasa na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski uczestniczył w symbolicznym rozpoczęciu prac. Wcześniej podpisał porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie.

Ministerstwo chce współpracować ze szkołą a w zakresie działalności naukowej i badawczej, a także prowadzenia wspólnych projektów teleinformatycznych, której działania adresowane będą do studentów i pracowników naukowych uczelni. Absolwenci będą mieli też szanse na dobrze płatną pracę w powstającym ministerialnym centrum informatycznym w Zamościu.

- Młoda i wykwalifikowana kadra techniczna będzie mogła znaleźć atrakcyjne zatrudnienie pozostając na Lubelszczyźnie. Wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne usługi techniczne o charakterze informatycznym, logistycznym i komunikacyjnym oraz wzrost potencjału intelektualnego do wykorzystania w badaniach technologicznych na gruncie lokalnego szkolnictwa zawodowego i akademickiego przyczyni się znacząco do rozwoju całego regionu – obiecuje dr Marcin Romanowski, wiceminister resortu sprawiedliwości i kandydat na Posła z listy PiS.

Centrum będzie obsługiwane przez pracowników z wykształceniem wyższym technicznym. Będzie to informatyczna baza systemów dla sądownictwa. Zajmie się monitorowaniem, wspieraniem i bezpieczeństwem danych dla sądów. Ma też czuwać nad bezpieczeństwem usług cyfrowych przedsiębiorców.

- Od 4 lat uczestniczę w wielkim zadaniu naprawy państwa. Obecnie jako wiceminister nadzoruję informatyzację wymiaru sprawiedliwości i wiem, że sprawne działanie sądów zależy od sprawnie działających w nich nowych technologii. W nowej instytucji znajdzie pracę 100 operatorów systemów i informatyków z naszego regionu - zapewnia dr Marcin Romanowski.

W trakcie nauki studenci PWSZ w Chełmie będą mogli odbyć staże oraz praktyki w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości uczestniczył też w symbolicznym rozpoczęciu prac nad budową betonowego pasa na lotnisku w Depułtyczach Królewskich.

- Dzięki tej inwestycji jego uczelnia będzie mogła przyjąć aż dwa razy więcej studentów na specjalności lotnicze. Pas służyć będzie przede wszystkim szkoleniom pilotów oraz umożliwi lądowanie cięższym samolotom – podkreślił rektor PWSZ w Chełmie dr. hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Nawierzchnia betonowego pasa startowego liczyć będzie 1020 m długości i 30 m szerokości. Inwestycja ma zostać zrealizowane do końca 2021 r. Koszt budowy pasa, a także oświetlenia drogi startowej i zakupu niezbędnej infrastruktury wyniesie ponad 21,5 mln zł. Powstający pas ma być początkiem realizacji projektu obejmującego m.in. powstanie większego hangaru przeznaczonego do napraw samolotów.

Piotr Pyrkosz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe