Korytarz i suwak coraz bliżej

  • 20.09.2019, 23:43
  • MP
Korytarz i suwak coraz bliżej
Rada Ministrów przyjęła już projekt Ministerstwa Infrastruktury dotyczący wprowadzenia obowiązku tworzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak. Przepisy czekają jeszcze na przyjęcie przez Sejm.

Pomysł wprowadzenia nakazu formowania korytarza życia dla pojazdów uprzywilejowanych oraz jazdy "na suwak" spotkały się z aprobatą polskich kierowców. O ile jednak pierwsza kwestia nie rodziła pytań, o tyle przy tej drugiej zmotoryzowani zastanawiali się, jak właściwie mają wykonywać manewr, aby ruch rzeczywiście się upłynnił. Ministerstwo Infrastruktury opracowało więc zasadę ustępowania pierwszeństwa samochodom zjeżdżającym z sąsiednich pasów.

Jeśli poruszamy się dwupasmówką, reguła jest dosyć prosta. Jadący głównym pasem, tworzy przed sobą lukę, w którą może wjechać kierowca zjeżdżający z sąsiedniego pasa. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się, kiedy mamy trzy pasy ruchu, a wszyscy chcą jechać tym po środku. W myśl nowych przepisów, najpierw będziemy musieli przepuścić kierowcę z prawej, po nim kierowcę z lewej, a następnie sami możemy jechać dalej. Osoba jadąca za nami musi wykonać taki sam manewr, ustępując pierwszeństwa dwóm pojazdom, jeśli znajdują się one na sąsiednich pasach. Data wejścia w życie tego obowiązku nie jest jeszcze znana.

W przypadku korytarza życia, kierowcy jadący lewym skrajnym pasem będą musieli zjechać maksymalnie w lewo, zaś ci jadący prawym w prawo. Utrudnianie przejazdu pojazdom ratunkowym będzie groziło nie tylko mandatem, ponieważ jeśli przyczyni się do np. zbyt późnym dotarciem na miejsce wypadku, kierowcy będzie groził sąd. Przepisy dotyczące tworzenia korytarza życia mają wejść w życie 1 listopada br.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
levor
levor 22.09.2019, 22:35
Pomysł super. Ale w Polsce, na wschodzie zwłaszcza, niewykonalne. Kto jeździ po Chełmie ten wie. Tutaj wpuszczenie na pas graniczy z cudem
Rysio driver
Rysio driver 21.09.2019, 00:06
Jeżdżę po Polsce bardzo dużo i powiem tak, że jeszcze na zachodzie to może przejdzie. Ściana wschodnia nie ma opcji, żeby nauczyć takiej jazdy
miki
miki 21.09.2019, 12:25
najlepiej zacząć od siebie - karma wraca

Pozostałe