Gm. Wierzbica: Jakutę trochę poniosło?

  • 20.09.2019, 23:31 (aktualizacja 22.09.2019, 11:00)
  • DBEZ
Gm. Wierzbica: Jakutę trochę poniosło?
- To będzie najlepsza szkoła w powiecie, a może nawet w Polsce - deklaruje nowa dyrektorka SP w Wierzbicy Marzanna Jakuta. Trudne to do uwierzenia, zwłaszcza że przez godzinę mówiła na sesji o problemach, jakie zastała w szkole, gdy objęła stanowisko.

Przez sprawy, jakie wyszły na jaw po zmianie władz w szkole w Wierzbicy, włosy stają dęba. Problem mają władze i radni gminy, bo o niektórych rzeczach powinni być znacznie wcześniej poinformowani.

Filia - bomba z opóźnionym zapłonem

- Szkoła filialna w Wólce Tarnowskiej generuje duże wydatki. Na dobrą sprawę powinna zostać wyremontowana albo zamknięta. Od grudnia ub. r. jest w jej sprawie wydana decyzja komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, z której wynika, że stan budynku zagraża życiu osób w nim przebywających - mówi Jakuta.

Strażacy uznali, że schody w szkole nie spełniają wymogów przeciwpożarowych. Zostały źle wykonane. Budynek tak naprawdę przez to nigdy nie powinien zostać oddany do użytku. Obecnie jest użytkowany wyłącznie na parterze, żeby dzieci nie musiały chodzić po schodach. Nie jest to duży kłopot, bo w szkole uczy się zaledwie 17 uczniów w dwóch oddziałach. Zatrudnionych jest tam 2 nauczycieli na pełnych etatach i jeden w niepełnym wymiarze godzin. Być może, gdyby informacje o decyzji komendanta PSP wypłynęły wcześniej, filia zostałaby zamknięta.

Pod szkołą niebezpiecznie

Nie mniej problemów jest w szkole w Wierzbicy. Organizacja ruchu w tamtym rejonie jest tak zła, że dyrektorka zmuszona była poprosić o pomoc policjantów. W godzinach porannych, gdy dzieci są przywożone do szkoły i później, gdy kończą zajęcia, istnieje realne zagrożenie, że ktoś wpadnie pod samochód.

- Nie ma chodników. Dziecko wychodząc ze szkoły, wchodzi wprost na jezdnię - mówi dyrektorka.

Budynek szkoły w Wierzbicy nie jest ani ogrodzony, ani oświetlony. Wieczorami na terenie tej placówki młodzi kierowcy kręcą samochodami "bączki". Niszczą szkolne boisko. Nieocieplony dach przez długi czas przeciekał. Przez to zniszczyła się drewniana podłoga na sali gimnastycznej. Koszt jej ponownego cyklinowania i lakierowania to 36 tys. zł. Naprawa dachu kosztowała zaledwie 2 tys. 300 zł.

Cieknący dach to skandal!

- Dlaczego przez tyle lat dach nie został ocieplony? Nad pomieszczeniami, gdzie było gimnazjum, cały jest w pęknięciach. Zimą w salach było 12 stopni ciepła. Po trzech dniach w takich warunkach szkoła powinna być zamknięta - opowiadała na sesji Jakuta.

Mówiła też o grzybie, który jest w pomieszczeniach piwnicznych, nierównej podłodze na korytarzach oraz awaryjnej kuchence na stołówce.

- Znalazłam 9 mikroskopów nigdy niewyjętych z pudełek. Nie nadają się do użytku, bo jest na nich grzyb. Bardzo dużo pieniędzy zostało wyrzuconych w błoto. Nowiutkie komputery mają za słabe dyski - wyliczała Jakuta problemy, jakie zastała. - Co dokument odnajdę, to odkrywam ciekawostkę - dodała.

Jak się okazało, w latach poprzednich w szkole był prowadzony sklepik. Zyski z tej działalności w części wpływały na prywatne konto. Potem zostały przelewem zwrócone do szkoły. Natomiast pieniądze, jakie dzieci wpłacały za autobus wożący je na wycieczki, wpłacano do SKO. Z tych pieniędzy kupiono drzwi do szkoły.

- Z jakiej racji? Nie miało to żadnych unormowań prawnych - komentuje Jakuta.- Jestem nauczycielem z ponad 38-letnim stażem, ale dyrektorem raczkującym. Majątek szkoły tak naprawdę nie został mi przekazany. Co ja jeszcze odkryję, tego nie wiem - mówiła dyrektorka.

Niewygodne odkrycia omówiła na forum

Kilka miesięcy temu ogromne kontrowersje wzbudziło odkrycie, że szkoła nie zatrudniała nauczyciela angielskiego, ale miała umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie wykładów. Nie dość, że to znacznie więcej szkołę kosztowało, to w dodatku nauczyciel nie miał wykształcenia pedagogicznego i nigdy nie rozpoczął stażu. O sprawie już pisaliśmy.

Gdy dyrektorka zaczęła mówić o tych trudnych sprawach, niektórzy radni próbowali jej przeszkodzić. Sugerowano nawet, że powinna o tym mówić wyłącznie na komisjach. Obrady komisji nie są emitowane w internecie, więc mniej osób by się o tym dowiedziało.

- Mi się przypomina polityka. Rozliczanie przeszłości itd. Pani nie przedstawiła wizji na przyszłość! Tylko pani rozlicza dziurę w dachu... - zdenerwował się radny Bogusław Kulbicki.

Jakuta zapewniła, że w Wierzbicy będzie najlepsza szkoła w powiecie, albo nawet w Polsce. Zaczęła od załatania dziury w dachu i rozwiązania niekorzystnej umowy na nauczanie angielskiego. Co ciekawe, ograniczyła nawet wydatki na wodę pitną. Znalazła sponsora na ustawienie w szkole dystrybutora na filtrowaną wodę z kranu.

- Nie zabraknie wody w szkole w Wierzbicy. Takich źródełek chcę dużo więcej, ale nie tylko w dosłownym słowa znaczeniu. Chcę źródełek dobra, uczciwości, prawości i bardzo dobrej nauki i nie staję w miejscu... - zapowiedziała Jakuta zdumionym radnym.

- Nic się nie stało, że jedna sesja potrwała dłużej. Pani dyrektor chciała pokazać, w jakim stanie zastała szkołę. Ma dużo obowiązków i nie była w stanie dotrzeć na komisję - tłumaczyła dyrektorkę wójt Deniszczuk.

 

 
DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maria
Maria 10.10.2019, 08:35
Ja proponuję wscibskiej i fałszywej Pani dyrektor urzędowania w szkolnym gabinecie a nie u psiapsi wójt... Marionetka! Sztuczna i bez kultury... Gardzi Pani ludźmi! Dziwię się ze taka osoba jak Pani reprezentuje szkołę! Zresztą jaki wójt taka reszta.
good observer
good observer 23.09.2019, 23:35
Przerost treści nad formą. Totalny brak skromności i samokrytyki. Brak kultury i taktu w kontaktach z podwładnymi. Metody na pograniczu chamstwa i mobbingu.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.09.2019, 15:21
Powodzenia dla Pani Dyrektor trzymam kciuki chociaż nie mam już dzieci w wieku szkolnym. Dobrze że jest ktoś komu się chce. Jedna sprawa jeszcze najpierw trzeba oczyścić atmosferę i znaleźć wszystkie problemy a później tylko do przodu!!!!
Mama
Mama 22.09.2019, 19:03
Włosy to stają dęba że w szkole nie ma bezpieczeństwa dla naszych dzieci.... Każdy może do niej wejść i nikt na to nie zwraca uwagi. A szanowna Pani Dyrektor to z kosmosu się urwała.... Powodzenia w zdobywaniu podium na skalę Polski!
rodzic
rodzic 24.09.2019, 07:54
Dlatego moje dzieci chodza do szkoły w Swięcicy mała szkoła cisza spokój i pewność że są bezpieczne ...
Ja
Ja 22.09.2019, 10:55
„Kręcą bączki” ..... poziom dziennikarski pozostawia wiele do życzenia ..
A nawiasem ... czyli dobrze ze nie zdecydowałam się na „najlepsza szkole w Polsce” dla moich dzieci ?
_automaniak_
_automaniak_ 22.09.2019, 11:03
Przecież kręcenie bączków to potoczne określenie używane w motoryzacji :) Także to raczej poziom Pani zorientowania w języku pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy wpisać nawet w Google, na ilu stronach jest używane takie określenia.

Pozostałe