Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Chełm: Pretensje i żale, a budżetu nie chcą wcale

Chełmianom z Krańcowej puściły nerwy. Ulało się też mieszkańcom Bursztynowej. Obiecanego boiska przy szkole podstawowej wciąż nie ma. A na dodatek wśród domków ma powstać wytwórnia mas bitumicznych. Na zebraniu osiedla Rejowiecka było o czym dyskutować.
Chełm: Pretensje i żale, a budżetu nie chcą wcale

- Ulica Krańcowa to jeden totalny bubel. Tam, gdzie kończy się kostka, kończy się wszystko. Ludzie mieszkający dalej, nie mają wody i kanalizacji, drogi... - tłumaczył urzędnikom ratusza na spotkaniu jeden z mieszkańców. - Teren pod drogę w dalszym ciągu jest niewykupiony.

Właściciele posesji od lat czekają na rozwiązanie problemu. Obietnice ze strony miasta już były, ale żadna nie została zrealizowana. Zabrakło pieniędzy. Podobnie jest i teraz. Urzędnicy przekonywali mieszkańców, że dokumentacja na dokończenie ich ulicy czeka na realizację, ale funduszy brak.

- Pozwolenie na budowę jest. Obejmuje kanalizację i wodę. Cały czas poszukujemy możliwości aplikowania o środki zewnętrzne - tłumaczył zebranym Radosław Wnuk, dyrektor departamentu geodezji, kartografii, nieruchomości, architektury i budownictwa UM.

Sęk w tym, że na razie nie ma żadnego programu, w ramach którego miasto mogłoby się ubiegać o wsparcie. Nie ma też szans, aby inwestycję zrobić w ramach budżetu obywatelskiego, bo jest zbyt kosztowna. A mieszkańcy mają już dość czekania.

- A może przenieść ulicę do gminy? - padła propozycja z sali.

- W gminie mieszkańcy sprzedają działki samorządowi po 20 zł za metr, aby tylko jak najszybciej mieć drogę. W mieście każdy chce za metr jak najwięcej. Dlatego wykup gruntów tak długo trwa - wyjaśnił dyrektor Wnuk.

Mieszkańcy osiedla doszli do wniosku, że ulica Krańcowa jest priorytetem i powinna być jako pierwsza zapisana do wniosków budżetowych na przyszły rok.

Po co nam taki budżet?

Budżet obywatelski w nowej formie jest przez mieszkańców osiedla nie do zaakceptowania. Nie dość, że środków jest na osiedle mniej niż przed rokiem, to jeszcze część z puli ma być wydana na tzw. projekty kulturalne.

- Te pieniądze nam się nie przydadzą. Mamy inne potrzeby na osiedlu niż robienie festynu czy ogniska - denerwowali się mieszkańcy. - Poza tym pieniądze, które zostają na inne zadania, są tak małe, że szkoda nawet się angażować i zbierać tych sześć podpisów pod wnioskiem. 

Uczestnicy zebrania chcieli wiedzieć, czy może nie udałoby się połączyć pieniędzy przeznaczonych na małe, duże i kulturalne projekty, aby kwota na zadanie była choć trochę wyższa. Niestety takiej możliwości nie ma.

- Szkoda więc, że nikt z urzędu nie konsultował tych zmian z mieszkańcami. Co jest bardziej potrzebne na osiedlach? Festyny czy remonty dróg i chodników? - pytał retorycznie jeden z uczestników spotkania.

Rozpoczęte, niezakończone

Takich inwestycji, jak twierdzą mieszkańcy, na osiedlu jest wiele. Jedni skarżą się na niedokończone oświetlenie przy ul. Judyma. Miasto zamontowało trzy latarnie akurat w tej części ulicy, gdzie nikt nie mieszka. Kolejny absurd dotyczy braku kawałka chodnika na Wygonie. Kilka posesji na tej samej ulicy nie ma też wciąż kanalizacji.

- To jest wina byłych władz - stwierdził wprost jeden z mieszkańców. Pana Górnego dzisiaj tu nie ma, a to on zaczął 15 projektów i żadnego nie skończył - stwierdził oburzony uczestnik spotkania.

Mieszkańcy Bursztynowej wciąż czekają na budowę swojej ulicy, a rada osiedla od lat zgłasza do ratusza potrzebę wykupu działek pod tę drogę. Tu problem jest bardziej skomplikowany, bo właściciele posesji chcą szerokiej, bezpiecznej drogi, a urzędnicy zaplanowali to inaczej. Poza tym brakuje oświetlenia.

- W trakcie okazało się, że państwo nie życzycie sobie tej drogi. Zebraliśmy 20 podpisów przeciwko - wypomniał zebranym dyrektor Wnuk.

- Bo tzw. wąskie gardło, gdzie jest niebezpiecznie, nadal pozostałoby wąskim gardłem - stwierdził jeden z mieszkańców.

Osiedle szykuje się do protestu

Co do jednego mieszkańcy są zgodni. W pobliżu ich domów nie powinna powstać wytwórnia mas bitumicznych. Przygotowania do inwestycji przy Ceramicznej wciąż trwają. Prawdopodobnie wkrótce miasto będzie musiało wydać decyzję administracyjną w tej sprawie. Jaką? Urzędnicy przekonują, że musi być ona zgodna z przepisami. Czy osiedlu uda się zablokować plany inwestora?

Od poniedziałku, 16 września, mieszkańcy mają miesiąc na zgłaszanie do urzędu swoich wniosków i obaw. Pismo w tej sprawie przygotowała już przewodnicząca osiedla Danuta Dąbska. Każdy, kto chce wyrazić swój sprzeciw, może otrzymać wydruk gotowego pisma, które należy własnoręcznie podpisać i złożyć do urzędu miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama