Gm. Rejowiec Fabryczny: Krzyż zintegrował mieszkańców

  • 14.09.2019, 12:53
  • szer
Gm. Rejowiec Fabryczny: Krzyż zintegrował mieszkańców
W Krzywowoli, w miejscu starego, spróchniałego krzyża, który upamiętniał mord na trzech żołnierzach Batalionów Chłopskich, mieszkańcy postawili nowy. Uroczystość jego poświęcenia odbyła się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- 30 października 1943 roku z rąk niemieckich zbrodniarzy zginęli: Tadeusz Adamiec, Stanisław Koczura i Klemens Rutkowski – opowiada Piotr Prokopiuk, radny gminy Rejowiec Fabryczny i inicjator całego przedsięwzięcia. – W tym miejscu mieszkańcy postawili krzyż wysoki na prawie 5 metrów. Przez lata uległ on naturalnemu zniszczeniu. Nie tylko szpecił, ale również zagrażał bezpieczeństwu, tym bardziej że miejsce, gdzie dokonano egzekucji, znajduje się w centrum wsi.

Piotr Prokopiuk wspólnie z Adamem Staszczakiem, sołtysem Krzywowoli postanowili zadbać o to miejsce. Ich inicjatywa spotkała się z aprobatą mieszkańców nie tylko Krzywowoli, ale również okolicznych miejscowości.

- Krzyż stoi na prywatnej działce – mówi radny Prokopiuk. – Jej właściciel nie robił żadnego problemu, by postawić na niej nowy. Drewno na krzyż podarował nam Andrzej Zduńczuk, właściciel firmy PPHU Korpal – dodaje.

Poświęcenia krzyża dokonał nowy proboszcz parafii Pawłów ks. Andrzej Kołodziejski. Na uroczystość przybyła liczna grupa mieszkańców Krzywowoli oraz okolicznych miejscowości. A po jej zakończeniu wszyscy zostali zaproszeni przez nowo tworzące się koło gospodyń wiejskich na poczęstunek.

Ostatnie wydarzenia zintegrowały lokalną społeczność. Już myślą o kolejnych wspólnych działaniach.

- Przed laty w Krzywowoli dla upamiętnienia walk z najeźdźcą postawiono pomnik w miejscu dokonania mordu na żołnierzach Armii Krajowej – opowiada Piotr Prokopiuk. – Chcemy utworzyć ścieżkę historyczną, która połączy ten pomnik z krzyżem.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe