Chełm: PCPR pod lupą reporterów

  • 14.09.2019, 12:42
  • DBEZ
Chełm: PCPR pod lupą reporterów
TVP 3 Lublin odwiedziła Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie. Telewizja przyjechała w związku ze skargą niepełnosprawnej mieszkanki powiatu, która - chociaż jest potrzebująca i porusza się na wózku - prawdopodobnie dofinansowania ze środków PFRON nie dostanie.
Problem osób niepełnosprawnych, ubiegających się o dofinansowanie z PFRON, już wielokrotnie opisywaliśmy. Na początku stycznia, gdy rozpoczyna się przyjmowanie wniosków, PCPR przeżywa prawdziwe oblężenie. W długiej kolejce czekają osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne lub ich opiekunowie. Niektórzy już nocą dyżurują przed drzwiami Gmachu przy pl. Niepodległości, gdzie jest siedziba PCPR-u. Wszystko dlatego, że z góry wiadomo, że dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy. Wnioski realizowane są zgodnie z kolejnością ich złożenia. Na początku roku rada powiatu dzieli przyznaną pulę pieniędzy na poszczególne zadania tj. wydatki związane z zakupem sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych, likwidacją barier technicznych, architektonicznych oraz turnusy rehabilitacyjne, sport, kulturę i rekreację.
- Wszyscy, którzy składają wnioski, są osobami schorowanymi i niepełnosprawnymi. Nie możemy oceniać, kto jest bardziej potrzebujący, a kto mniej - mówi dyrektor PCPR-u Krystyna Kopczyńska. - Trwa realizacja wniosków i na dziś nie możemy mówić, czy ktoś pieniądze dostanie, czy nie. W trakcie roku są różne przesunięcia między działami - dodaje.
W tym roku PCPR otrzymało 3 miliony 103 tysiące 686 zł. To około 200 tys. zł więcej niż w roku poprzednim. W żadnym wypadku jednak nie wystarczy tych środków dla wszystkich zainteresowanych. Nieoficjalnie mówi się, że dobrze będzie, jeżeli uda się zrealizować wszystkie złożone wnioski z 1 i 2 stycznia. Pani, która poskarżyła się reporterom, ma odległy 264 numer na liście. Podanie o dofinansowanie zakupu środków pomocniczych złożyła 24 stycznia.
- Gdyby to od nas zależało, pracowalibyśmy nawet wieczorami, byleby zaspokoić potrzeby i pomóc niepełnosprawnym. Pieniędzy jednak nie wystarczy dla wszystkich. Bardzo mi jest przykro z tego powodu, ale nie możemy stosować wyjątków. Każdy jest dla nas wyjątkowy - tłumaczy Kopczyńska.
W tym roku PCPR przeznaczyło 90 tys. zł na rehabilitację zawodową osób  niepełnosprawnych. Kwota 150 tys. zł zostanie wydana na turnusy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Na sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przeznaczono ponad 640 tys. zł - to pieniądze na łóżka rehabilitacyjne, rowery stacjonarne, trójkołowe, orbitreki, pieluchomajtki, cewniki, worki na mocz, aparaty słuchowe, wózki inwalidzkie, protezy, pionizatory, aparaty do bezdechu. Pula została już rozdysponowana niemal w całości. Zostało ok. 22 tys. zł. W tym dziale zrealizowano wszystkie 39 wniosków dotyczących niepełnosprawnych dzieci. Natomiast pieniądze na pieluchomajtki, worki na mocz i inne środki pomocnicze dostała połowa dorosłych niepełnosprawnych.
Z 30 wniosków na dofinansowanie zakupu komputerów zrealizowano 18. Aż 47 osób chciało dostosować swoje łazienki, podjazdy albo kupić podnośniki kąpielowe, siedziska, czy też piece gazowe. Wystarczyło pieniędzy dla 24 niepełnosprawnych, którzy jako pierwsi złożyli wnioski.
DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe