Gm. Kraśniczyn: Szkoła tylko na papierze

  • 13.09.2019, 10:26
  • MP
Gm. Kraśniczyn: Szkoła tylko na papierze
Budynek szkoły w Surhowie stoi pusty. Gmina wciąż czeka na rozpatrzenie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Dzieci, zgodnie z wolą rodziców, rozpoczęły rok szkolny w placówce w Kraśniczynie.

- Mamy nadzieję, że sąd pozytywnie rozpatrzy nasze uwagi i będziemy mogli kontynuować proces likwidacji szkoły w Surhowie - mówi Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn. - Zmusza nas do tego sytuacja ekonomiczna, a także niż demograficzny. Lokalna społeczność oczekuje rozwiązania tej kwestii.

Kiedy objęła stanowisko wójta, w szkole w Surhowie uczyło się tam 8 dzieci, ale w trakcie roku szkolnego zachodziły zmiany i ostatecznie edukację zakończyło w niej w czerwcu tylko troje. Żaden z rodziców nie zadeklarował, żeby dzieci dalej się tam uczyły, więc ta trójka od początku września chodzi już do szkoły w Kraśniczynie.

Do gminnej szkoły zostali również przeniesieni nauczyciele oraz pracownicy obsługi z Surhowa. Tym samym nikt nie stracił pracy, ponieważ ze szkoły w Kraśniczynie trzy osoby odeszły na emeryturę.

- Jeśli sąd wyda negatywny werdykt, będziemy dalej walczyć o to, aby rozpocząć procedurę likwidacji szkoły, ponieważ, jak wszyscy wiemy, istnieje ona tylko w teorii i na papierze. Budynek jest zadbany i funkcjonalny, a obok niego znajduje się boisko, więc chcielibyśmy go zagospodarować w inny, praktyczny sposób - dodaje wójt. 

Spór o szkołę toczy się już od kilku lat. W tej kadencji samorządu rozpoczął się w chwili, gdy lubelski kurator oświaty negatywnie zaopiniował uchwałę w sprawie likwidacji szkoły filialnej w Surhowie. Jego decyzję utrzymało w mocy ministerstwo edukacji, orzekając, że placówka ma nadal funkcjonować, mimo że rodzice nie chcieli wysyłać tam swoich pociech. Gmina szuka więc pomocy w NSA, który być może stanie po stronie lokalnych władz. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 15.09.2019, 07:05
Jak można pisać takie bzdury. Szkoda że nie opiszecie całej historii likwidacji tej placówki...żenada.

Pozostałe