Powiat chełmski: Miliony na drogi

  • 12.09.2019, 08:42
  • DBEZ
Powiat chełmski: Miliony na drogi
Aż cztery wnioski powiatu chełmskiego na remonty dróg zyskały uznanie i znalazły się na liście do dofinansowania. Jeden z nich jest wart ponad 20 milionów złotych. Zyskają gminy Sawin, Ruda-Huta, Siedliszcze, Rejowiec Fabryczny i... oczywiście Wierzbica, skąd starosta pochodzi.

Województwo lubelskie opublikowało listę zadań rekomendowanych do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na liście podstawowej jest 69 wniosków powiatów, które razem mają otrzymać ponad 262 miliony złotych. Jest też 298 wniosków gmin, do których popłynie pula ponad 210 milionów złotych.

W tym zestawieniu bardzo dobrze wypada powiat chełmski, którego cztery wnioski przeszły, a jeden znalazł się na liście rezerwowej. Starosta chełmski Piotr Deniszczuk spodziewał się, że wszystkie przejdą, a nawet rozstrzygnął już niektóre przetargi. Uwagę zwłaszcza przykuwa projekt przebudowy dróg powiatowych na terenie Sawina i Rudy-Huty. Do października 2020 roku prace mają być zakończone. Zakładano, że na ten cel zostanie wydanych ponad 20 milionów złotych, z czego ponad 16 milionów to dofinansowanie pokrywające 80 proc. kosztów. Przebudowana zostanie również powiatówka na terenie gmin Siedliszcze i Rejowiec Fabryczny, która obecnie ma zapewnione dofinansowanie w wysokości ponad 240 tys. zł. Natomiast w Wierzbicy droga będzie budowana wraz ze ścieżką rowerową. Na razie na liście rezerwowej jest niemal 3-kilometrowy odcinek drogi w Sawinie.

Już wiadomo, że te drogi będą tańsze, bo rozstrzygnięte przetargi okazały się bardzo  korzystne cenowo. O przebudowę drogi Kanie - Toruń - Borowica walczyło trzech wykonawców. Rozpoczęli od ceny 10 mln zł. Postępowanie zakończyło się na 6 mln 700 tys. zł. Wygrała firma z Wólki Tarnowskiej - B.G. Construction Sp. z.o.o. Nowy asfalt będzie wylany na odcinku 10,5 km. Ta sama firma wygrała przetarg na przebudowę drogi Chylin - Chutcze na pograniczu gmin Wierzbica i Sawin. Wartość kosztorysowa wynosiła 2,5 mln zł. Internetowy przetarg trwał 1,5 godziny, a stanął na 2,1 mln zł.

Był też przetarg na drogę Aleksandrówka - Serniawy. Wartość kosztorysowa inwestycji to 2 mln zł.  Firma Sadex zaproponowała najniższą cenę - 1 mln 200 tys. zł.

W tym tygodniu powiat ogłosi przetarg na największą, wartą 20 milionów złotych inwestycję drogową. Nowy asfalt ma zostać położony od skrzyżowania z drogą wojewódzką przy cmentarzu w Sawinie w kierunku gminy Ruda-Huta aż do mostu na Rudce. Bardzo możliwe, że budowa będzie kontynuowana, bo gmina Ruda-Huta przejęła dalszy odcinek drogi powiatowej i złożyła wniosek na dofinansowanie do PROW-u. We wniosku powiatu ujęto również inną drogę powiatową w kierunku do Macoszyna i Średniego Łanu.

- Otrzymaliśmy prawie 10 proc. z puli przeznaczonej wszystkie 24 powiaty województwa lubelskiego. To olbrzymi sukces. Nigdy powiat chełmski nie otrzymał jednorazowo tak dużej kwoty - mówi starosta Piotr Deniszczuk.

Lista dróg gminnych do dofinansowania jest jeszcze dłuższa. Wśród samorządów powiatu chełmskiego najwyżej jest wniosek gminy Wierzbica - na pozycji 51. Dotyczy drogi w miejscowościach Chylin, Chylin Wielki i Wygoda. Ma zapewnione dofinansowanie w wys. 1 mln 468 tys. zł. To 50 proc. kosztów inwestycji. Na liście jest też droga z Tarnowa do Chylina - 1,7 km. Wniosek o budowę drogi w Syczynie wycofano z uwagi na nieuregulowany stan prawny.

Gmina Kamień dostanie pieniądze na przebudowę drogi gminnej w Koczowie (2,9 km) i na odcinku Strachosław - Józefin - Kamień-Kolonia (0,7 km). Rejowiec Fabryczny wybuduje drogę, chodniki i oświetlenie uliczne w Kaniem - Stacji (0,6 km) oraz położy nowy asfalt na odcinku Kanie - Gołąb (2,3 km), a także wyremontuje ul. Cmentarną w Pawłowie (0,3 km) i drogę w Wólce Kańskiej (0,8 km) oraz Lisznie (1,2 km), Toruniu (0,7 km), Lisznie-Kolonii (0,8 km), Kaniem-Stacji i Kaniem (0,9 km). Miasto Rejowiec przebuduje ulicę Zwierzyńskiego (0,4 km). Gmina Chełm dostanie pieniądze na drogę w Żółtańcach (1,3 km). Gmina Ruda-Huta zainwestuje w Rudce (0,8 km) i Hniszowie (0,7 km). Białopole załapało się na dofinansowanie dróg w Raciborowicach-Kolonii i Raciborowicach (0,9 km) oraz ulic 3 Maja i Kościuszki w Białopolu (0,7 km). Gmina Leśniowice przebuduje drogę gminną w miejscowości Wierzbica (0,5 km) oraz Rakołupy Małe i Rakołupy (1,8 km), a także w Sielcu (0,6 km). Urząd Gminy Wojsławice ma dofinansowanie na drogę w Rozięcinie (0,6 km) i Ostrowie w kierunku Bończy (0,7 km). Na liście rezerwowej nie ma żadnych dróg gminnych z terenu powiatu chełmskiego.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Więcej na Wierzbice
Więcej na Wierzbice 14.10.2019, 14:06
A gdzie droga powiatowa z sielca przez leszczany do zmudzi ? Jest w opłakanym stanie . Ukraińcy śmieją się że u nich takich nie ma . Od czasu kiedy powstała Wiertnia z której nic nie wynikło przejechać przez te miejscowości to prawdziwy survival. Droga z roku na rok jest pomijana a przecież tu też mieszkają ludzie. Co innego drogi w gminie Wierzbica gdzie remontuje się wszystko po kolei .czy ktoś nie powinien się tym zająć? Szkoda że nie da się dodać załącznika bo ta droga to "patologia " . Niech władze przejadą się chociaż raz PRYWATNYM samochodem i sprawdzą na własnej skórze stan tej nawierzchni
TomAsz
TomAsz 13.09.2019, 16:44
A co z drogą od ul. Hrubieszowskiej przez Borek do Kamienia??? Kiedy tu nowy asfalt sie pojawi????
Jastrzębian
Jastrzębian 13.09.2019, 07:36
A co z drogą do Kozy Gotówki ?

Pozostałe