Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Licea ciągną finanse w dół

Mimo wyżu demograficznego i podwójnego naboru do szkół średnich, radni powiatu nie są zadowoleni. Choć nabór do liceum w Dubience poszedł słabo, powstaną aż dwie klasy. W Siedliszczu technikum nie będzie, jak planowano, bo dla 11 uczniów nikt szkoły nie otworzy.
Licea ciągną finanse w dół
Radni pytają, dla kogo funkcjonuje liceum w Dubience. Czy uczą się tam dzieci z powiatu chełmskiego? Urzędnicy to policzyli i okazało się, że około 50 proc. uczniów tej szkoły jest spoza terenu funkcjonowania chełmskiego starostwa. Liceum w Dubience jest popularne wśród uczniów z powiatów włodawskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, a nawet zamojskiego i tomaszowskiego. Wydział edukacji nie podał tych danych podczas sesji rady powiatu, bo wcześniej nie analizowano tego tak dokładnie. Wiadomo jednak, że do szkół powiat rokrocznie dokłada pieniądze.

- Liczyliśmy kiedyś, że aby nie dokładać do subwencji, w klasie powinno być przynajmniej 25 uczniów - mówi Jolanta Ryszkiewicz, dyrektor wydziału edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych.

W wyniku tegorocznego naboru w Dubience są dwie klasy pierwsze. W jednej jest 21 uczniów, w tym 9 z powiatu chełmskiego, 5 z pow. włodawskiego, 3 z pow. hrubieszowskiego, 2 z pow. łęczyńskiego, 1 z pow. tomaszowskiego, 1 z pow. parczewskiego. W drugiej klasie pierwszej jest 13 osób, w tym 7 z powiatu chełmskiego, 2 z pow. włodawskiego, 1 z pow. hrubieszowskiego, 2 z pow. krasnostawskiego, 1 z pow. zamojskiego. Połączyć tych klas pierwszych nigdy nie będzie można, nawet jeżeli liczba uczniów będzie mniejsza. Jedna klasa jest po gimnazjum, a druga po podstawówce. Mają inny program nauczania.

W drugiej klasie liceum jest 10 uczniów, w tym 3 z powiatu chełmskiego, w trzeciej - 21, w tym 11 z powiatu chełmskiego.

Lepsza sytuacja jest w Zespole Szkół w Siedliszczu, gdzie jednak nie udało się utworzyć technikum. Zainteresowani tą klasą uczniowie otrzymali propozycję, by uczyć się w liceum. Ostatecznie w I klasie po szkole podstawowej jest 28 osób, w tym 27 z powiatu chełmskiego i 1 z powiatu łęczyńskiego. W I klasie po gimnazjum liczba uczniów to 23, w tym 19 z powiatu chełmskiego, 4 z powiatu łęczyńskiego. W starszych klasach większość to również uczniowie z powiatu chełmskiego. W II klasie jest 18 osób, w III - 28.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama