Motoryzacja: Będą kary za brak rejestracji

  • 08.09.2019, 13:00 (aktualizacja 08.09.2019, 13:10)
  • MP
Motoryzacja: Będą kary za brak rejestracji
Długo planowana zmiana stała się faktem. Od 2020 r. kierowcy będą mieli 30 dni na zarejestrowanie samochodu. Jeśli tego nie zrobią, ponosić będą kary finansowe. Ale to nie jedyna konsekwencja nowelizacji przepisów.

Dotychczas po zakupie używanego samochodu nabywcy nie groziły żadne sankcje, jeśli w ciągu 30 dni nie zarejestrował na siebie pojazdu. Praktycznie co drugi kierowca zapominał o tym obowiązku lub odwlekał go w czasie. Polski rząd się na to nie godzi. Od przyszłego roku takie zaniedbanie będzie karane. Jeśli nowy właściciel nie zarejestruje w terminie samochodu, zapłaci karę - od 200 do 1000 zł.

W branży motoryzacyjnej i w sieci zawrzało. O ile w przypadku kierowców zmiana ta wymusza jedynie pilnowanie terminów, o tyle znacznie większy problem mają handlarze samochodów. Z obowiązku są wyłączeni tylko importerzy nowych aut z Unii Europejskiej. Sprzedający samochody z drugiej ręki - jeśli nie pojawi się żadna poprawka czy nowelizacja - będą musieli rejestrować pojazdy w takim samym czasie, jak zwykli kierowcy. To z kolei przekłada się na dodatkowe koszty, co zapewne spowoduje wzrost cen w komisach. Większy jednak problem pojawia się w sytuacji sprowadzania samochodów uszkodzonych, których nie da się zarejestrować w Polsce, dopóki usterki nie zostaną usunięte, a naprawy nie da się wykonać w ciągu 30 dni.

Zmiana przepisów nakłada obowiązki nie tylko na kupujących, ale również na sprzedających, których obowiązuje taki sam czas na dopełnienie formalności związanych ze zbyciem auta.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe