Gm. Fajsławice: Chcą odnaleźć ślady bitew

  • 06.09.2019, 19:38
  • GD
Gm. Fajsławice: Chcą odnaleźć ślady bitew
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w kilku miejscowościach na terenie gminy będą prowadzone archeologiczne badania powierzchniowe i wykopaliskowe. Mają one na celu ustalenie przebiegu bitew z czasów pierwszej wojny światowej, jak również zabezpieczenie pozostałości z tego okresu.

Badania będą prowadzone od 1 października tego roku do 26 listopada przyszłego roku przy użyciu wykrywaczy metali pod kierownictwem Ernesta Kamińskiego i przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Fajsławic. Wszelkie czynności będą podejmowane z poszanowaniem upraw znajdujących się na polach, a teren zostanie uprzątnięty. Prace obejmą tereny miejscowości: Boniewo, Ignasin, Kosnowiec, Suchodoły, Fajsławice, Dziecinin i Wola Idzikowska.

- Dysponujemy bardzo obszernym materiałem źródłowym, m.in. mapami i wspomnieniami żołnierzy rosyjskich. Teraz chcemy przeprowadzić weryfikację w terenie, zlokalizować miejsca najbardziej intensywnych działań wojennych i w miarę możliwości zabezpieczyć pozostałości z tego okresu. Obecnie jesteśmy na etapie załatwiania pozwoleń na prowadzenie poszukiwań. Nie jest wykluczone, że z naszych prac powstanie publikacja. Marzeniem byłoby  stworzenie szlaku turystycznego – mówi Ernest Kamiński.

Organizatorzy prac badawczych właścicieli terenów znajdujących się w obrębie wyżej wymienionych miejscowości, a niewyrażających zgody na prowadzenie badań, proszą o kontakt pod numerem telefonu: 733-444-967.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe