Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Ceglane sekrety bazyliki

Podczas usuwania ubytków elewacji chełmskiej bazyliki udało się natrafić na tajemniczy element. Ceglany łuk powstał jeszcze przed XIX wiekiem. To nie jedyne odkrycie, które przybliża archeologów do poznania kolejnych sekretów Chełmskiej Górki.
Chełm: Ceglane sekrety bazyliki

- Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kościół i okoliczne budowle nie powstały z białego budulca, ale z cegły – mówi dr Stanisław Gołub, nadzorujący prace archeologiczne. - Odkrycie tego łuku po zewnętrznej stronie absydy jest tego dowodem. Wszystko wskazuje na to, że wnęka ta została zamurowana podczas budowy ołtarza w XIX lub na początku XX w. Być może znajdowała się tam półka, na której stała figura. W przyszłym roku oczyścimy cegły, więc możliwe, że uda nam się poznać więcej szczegółów.

To nie wszystkie odkryte podczas prac elementy dawnych zabudowań. W odległości ok. 4 metrów od absydy archeolodzy natrafili na resztki konstrukcji, najprawdopodobniej kolumny o średnicy 50 cm, na której w XVIII w. mogła stać kolejna figura. Prace przy elewacji osłoniły także ankrę, czyli metalowy element spinający pęknięcia muru, który został już zakonserwowany i udostępniony dla turystów. Znajduje się on tuż nad łukiem.

- W przyszłym roku planujemy podczas remontu elewacji północnej (od klasztoru bazylianów) również poszukiwać ceglanych fragmentów dawnych zabudowań. Wiemy bowiem, że właśnie tam znajdowały się co najmniej dwa przejścia podziemne mające swoje odzwierciedlenie w elementach ściennych – dodaje Stanisław Gołub.

Równolegle z remontem trwają także dalsze prace w kryptach. Część znalezisk została już zakonserwowana, część – w tym tekstylia oraz pozostałości trumny – przekazane do dalszych badań. Wstępnie udało się również potwierdzić, że jeden z grobów należał do biskupa Suszy. Zostanie on udostępniony w formie oszklonej wizualizacji z sarkofagiem, w którym znajdą się odnalezione szczątki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner boczny
Reklama
Reklama
Reklama