Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama

Już tylko e-zwolnienia

Papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do lamusa. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne, które dają pacjentom wiele korzyści. Może on na przykład otrzymywać SMS-em lub e-mailem potwierdzenie o wystawieniu nowego zwolnienia.
Już tylko e-zwolnienia
Tylko pięć papierowych zwolnień wypisali w lipcu lekarze pracujący na terenie działania biłgorajskiego ZUS

– Reforma wprowadzająca elektroniczne zwolnienia lekarskie to niewątpliwy sukces. Nie ma dziś grupy, która nie byłaby zadowolona z e-zwolnień. Od pacjentów, przez lekarzy, po płatników składek, każdy odczuwa korzyści z elektronicznej formy zaświadczenia lekarskiego – ocenia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

E-zwolnienia są powszechne od 1 grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu do końca lipca do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynęło ponad 170 tys. zwolnień lekarskich (649 tys. w całym województwie lubelskim). Prawie wszystkie to zaświadczenia elektroniczne. Prawie, bo pięć papierowych druków wypisali w lipcu lekarze pracujący na terenie działania biłgorajskiego ZUS. Na Lubelszczyźnie było ich zaledwie 13, co stanowi zaledwie 0,02 proc. wszystkich zwolnień.

- Każdy, kto otrzymał elektroniczne zwolnienie, może otrzymać SMS-a lub e-maila potwierdzającego jego wystawienie - mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie przez internet trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy, pod warunkiem, że korzysta on z systemu udostępnionego przez ZUS. Pacjent również może obejrzeć szczegóły swojego zwolnienia w internecie. Wystarczy w tym celu zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Nie trzeba za nią płacić. Warto pamiętać również, że na PUE można ustawić sobie subskrypcję powiadomień o nowych zwolnieniach. W kilka minut po wystawieniu e-zwolnienia przez lekarza powiadomienie przychodzi SMS-em lub e-mailem do chorego. Jest w nim informacja o okresie zwolnienia lekarskiego, numer zaświadczenia i nazwa pracodawcy pacjenta. Dzięki temu można mieć dane zwolnienia pod ręką, gdy są potrzebne. W PUE można też ustawić powiadomienia dla innych zdarzeń, np. gdy lekarz anulował zwolnienie albo je skorygował.

- W PUE zarejestrować się można na kilka sposobów – mówi Małgorzata Korba. - Osoba, która ma podpis elektroniczny, zrobi to samodzielnie przez internet. Dostęp do PUE ZUS umożliwiają też niektóre banki – bezpośrednio ze swoich serwisów transakcyjnych. Login i hasło do PUE można także uzyskać w najbliższej placówce ZUS. Wtedy potrzebny będzie tylko dowód tożsamości – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
Reklama
Reklama