Zwrot podatku po pracy za granicą - zlecić specjalistom, czy starać się samemu?

  • 30.08.2019, 00:03
  • Artykuł sponsorowany
Zwrot podatku po pracy za granicą - zlecić specjalistom, czy starać się samemu?
Chyba nikt nie lubi podatków, bo trzeba je płacić. Ale czasami bywa i tak, że można je odzyskać – jeśli pracowałeś za granicą, jest duże prawdopodobieństwo, że przysługuje ci zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Takie dodatkowe pieniądze mogą okazać się miłą niespodzianką. Dlatego pamiętaj o tym, że aby może stało się jest, trzeba trochę inicjatywy i wysiłku. Albo tylko inicjatywy.

Jeśli pracowałeś za granicą i chcesz otrzymać zwrot podatku, który ci się należy, musisz podjąć decyzję, jak to zrobić – samemu, czy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zwrot podatku, tak jak i inne biurokratyczne procedury, wymaga dopełnienia określonych formalności. Jednych one przerażają, innych nudzą, a jeszcze innych pobudzają do działania, jako zrób to sam. Stąd bierze się pytanie: czy chcę sam przejść przez cały proces zwrotu podatku, czy lepiej zlecić to profesjonalistom?

Samodzielne ubieganie się o zwrot podatku: co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim, trzeba się dowiedzieć, czy z kraju, w którym się pracowało, w ogóle istnieje możliwość zwrotu podatku. Jeśli Polska ma z danym krajem podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to taka możliwość najprawdopodobniej istnieje. Takie umowy mamy podpisane z większością europejskich krajów, dlatego zwrot podatku z zagranicy może okazać dodatkowym prezentem po powrocie do domu.

Aby zaznajomić się z procedurą, weźmiemy za przykład zwrot podatku z Niemiec. Niektóre czynności są podobne, ale każde państwo ma swoje własne ustalenia w tym zakresie, na przykład początek i koniec roku podatkowego. To ważne, ponieważ oznacza, kiedy można zacząć składać deklarację. W Niemczech, podobniej jak w Holandii i Danii, rok finansowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 – go stycznia do 31 grudnia.

Innym wspólnym wymogiem są dokumenty informujące o uzyskanych dochodach i zapłaconych podatkach. Bez nich procedura zwrotu nie może być przeprowadzona. Różnicą jest to, że każdy kraj ma inną listę wymaganych formularzy, dlatego ich ilość, forma i nazwy są specyficzne dla danego państwa. Chcąc otrzymać zwrot podatku z Niemiec, do urzędu skarbowego Finanzamt trzeba złożyć następujące dokumenty:

  • Kopię dowodu osobistego lub paszportu;

  • Formularz Lohnsteuerbescheinigung (dane o zapłaconych podatkach i uzyskanych dochodach – wystawia go pracodawca) lub ostatni odcinek wypłaty;

  • Zaświadczenie UE / EOG uzyskiwane z polskiego Urzędu Skarbowego – jest to informacja o dochodach uzyskanych w Polsce w danym roku podatkowym.

Jeśli nie masz wszystkich wymaganych dokumentów, musisz skontaktować się ze swoim (byłym) pracodawcą (pracodawcami) oraz / lub skarbówką danego kraju (w Niemczech – Finanzamt), albo innymi instytucjami, odpowiedzialnymi za wystawianie potrzebnych dokumentów.

Warto pamiętać o tym, że w Niemczech występuje progresywny system podatkowy. Podatnicy podzieleni są na sześć klas, ze względu na stan rodzinny oraz dochody. W zależności od przypisanej klasy, płaci się podatki w wysokości od 14 % (najniższa taryfa) do 45 % (najwyższa taryfa). Rodziny z dziećmi płacą mniej niż osoby samotne.

Stąd wywodzi się chyba najbardziej oczywiste pytanie – jaką sumę nadpłaconego podatku mogę odzyskać? Średnia kwota zwrotu z Niemiec wynosi około 800 Eur, ale chcąc poznać dokładną sumę, najlepiej skorzystaj z darmowych kalkulatorów zwrotu, znajdujących się w internecie.

Ubiegając się o zwrot podatku, trzeba też ocenić czas oczekiwania na zwrot. Terminy te są różne w różnych krajach. Dla przykładu w Niemczech wynosi on od 3 do 6 miesięcy, a można się ubiegać za okres do 4 lat wstecz.

Przy samodzielnym ubieganiu się o zwrot podatku, procedura wygląda następująco: najpierw trzeba się dowiedzieć, jak ona wygląda w danym kraju, zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, wypełnić deklarację podatkową i dostarczyć ją do odpowiedniego, zagranicznego urzędu skarbowego. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie – wystarczy poczekać na zwrot. Jeżeli wystąpią jakieś błędy, można się będzie spodziewać kontaktu ze strony inspektora, w celu złożenia wyjaśnień. Tu konieczna jest dobra znajomość danego języka obcego.

Zwrot podatku przy pomocy pośrednika

Dla osób, którym proces zwrotu nie wydaje się interesującym wyzwaniem i które chcą uniknąć biurokratycznych potyczek za wszelką cenę, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się z prośbą o pomoc do specjalistycznej firmy pośredniczącej. Zatrudniają one profesjonalistów, którzy są doskonale obeznani w procedurach i wszelkich niuansach związanych z procesem zwrotu podatku. W takim wypadku twoja inicjatywa ograniczy się do skontaktowania się z taką firmą i ewentualnie dostarczenia jej wymaganych dokumentów. Nawet jeśli wszystkich nie posiadasz, firma zajmie się ich zdobyciem, dlatego zwrot podatku z zagranicy poprzez pośrednika pozwoli ci uniknąć wszelkich problemów i będziesz mógł spokojnie czekać na zwrot należących się pieniędzy.

Oczywiście, za taką usługę trzeba zapłacić. Koszt ten zależy od kraju, z którego o zwrot się ubiega, a także od sumy zwrotu, dlatego jest on dość indywidualny. Zaletą jest to, że za taką pomoc płaci się dopiero wtedy, gdy podatek zostanie zwrócony i nie trzeba nic płacić z góry.

Którą opcję wybierzesz – ubiegać się o zwrot samemu, czy za pośrednictwem profesjonalistów – to zależy tylko od twoich priorytetów. Jeśli proces ten nie wydaje ci się trudny i skomplikowany, staraj się odzyskać należące ci się pieniądze samodzielnie. Natomiast jeśli nie chcesz tracić czasu i nerwów na biurokratyczne potyczki – specjaliści wykonają za ciebie całą pracę.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe