Chełm: Wyborcze przymiarki nabierają tempa

  • 21.08.2019, 12:57
  • AN
Chełm: Wyborcze przymiarki nabierają tempa
Jacek Sasin, Riad Haidar i Jarosław Sachajko to liderzy ogłoszonych już list kandydatów do Sejmu w naszym okręgu. Niestety chełmianie nie byli na tyle mocni, aby startować z pierwszej pozycji na żadnej z list.

Koalicja Obywatelska postawiła na Riada Haidara, radnego sejmiku województwa i znanego lekarza z Białej Podlaskiej. Kandydat koalicji dotychczas związany był z lewicą. W momencie ogłoszenia jego kandydatury z list Koalicji Obywatelskiej poinformował, że rezygnuje z członkostwa i pełnionych funkcji w SLD.

Drugą pozycję na liście zajmuje obecny poseł Stanisław Żmijan. Trzecie miejsce  otrzymała Kornelia Wróblewska, która cztery lata temu do Sejmu startowała z listy Nowoczesnej w Warszawie. Na czwartej pozycji znajduje się były wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk, a na piątej Małgorzata Gromadzka, przewodnicząca wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Na liście koalicji jest także obecny chełmski parlamentarzysta Grzegorz Raniewicz, Jego nazwisko nadal widnieje, choć zrezygnował ze startu. Wykaz zamyka miejski radny z Zamościa Rafał Zwolak.

Koalicja Obywatelska to, jak zapewniają jej twórcy, koalicja nie partii politycznych, a samorządowców, aktywistów, lekarzy, ekologów czy wybitnych dziennikarzy.

Listę składającą się z 24 nazwisk ogłosiło w miniony piątek Prawo i Sprawiedliwość. Jedynka była znana już wcześniej - dostał ją Jacek Sasin, który, jak wynika z jego życiorysu, mieszka w Ząbkach w województwie mazowieckim. Druga pozycja na liście przypadła obecnemu parlamentarzyście z Zamościa Sławomirowi Zawiślakowi. Czwórkę ma Marcin Duszek, również mazowieckiego. Dopiero na czwartym miejscu znalazło się nazwisko poseł Teresy Hałas z Krasnegostawu debiutującej w tej kadencji w Sejmie. Piąte miejsce zajmuje Tomasz Zieliński, szóste - były prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, od 2018 wicemarszałek województwa lubelskiego. Siódmy jest wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Dopiero ósma lokata przypadła pochodzącemu z powiatu krasnostawskiego Lucjanowi Cichoszowi. Miejsce za nim dostał członek zarządu województwa z Chełma Zdzisław Szwed. Dziesiątkę zamyka Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Jedenastkę ma Maria Gmyz, radna sejmiku z Zamościa, dwunastkę - wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk z Parczewa. Trzynaste miejsce przypadło Beacie Strzałce, członek zarządu powiatu biłgorajskiego, czternaste - Krzysztofowi Gałaszkiewiczowi, szefowi lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, piętnaste - radnemu sejmiku Konradowi Sawickiemu. Szesnastą pozycję ma Anna Kusiak-Janiec z Hrubieszowa, Za nią jest radny sejmiku Jerzy Szwaj z Parczewa, za nim z kolei następna radna sejmiku Barbara Barszczewska. Kolejną lokatę zajmuje Iwona Chmielewska.

Dopiero dwudziesta pozycja na liście przypadła działaczowi PiS z Włodawy Mariuszowi Zańko. Dwudziesta pierwsza jest Halina Czarnecka, dwudziesty drugi - Stanisław Misztal. Przedostatnie miejsce zajmuje Agnieszka Piekarska. Listę zamyka chełmianka Anna Dąbrowska-Banaszek, prywatnie matka prezydenta Jakuba Banaszka. Kandydatem PiS do Senatu jest Józef Zając.

To już pewne. Jedynką Koalicji Polskiej w naszym okręgu będzie zamojski poseł Jarosław Sachajko z ruchu Kukiz`15. To wynik porozumienia w sprawie współpracy pomiędzy PSL i Kukizem. Dwójka na liście należeć ma do koalicjanta Kukiza - Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czy zajmie ją kandydat z naszego regionu? Na razie pozostaje to tajemnicą. Ludowców od nas miała reprezentować Lucyna Sado, lekarka z Siedliszcza, jednak ponoć wycofała się, gdy okazało się, że z powiatu chełmskiego kandydować będzie też wójt gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal. Swojego kandydata na liście Koalicji Polskiej będzie miał też Chełm. O mandat posła powalczy Paweł Białas, kandydat partii Kukiza w wyborach samorządowych na prezydenta Chełma. Prawdopodobnie będzie on startował z trzeciego miejsca. Negocjacje dotyczące podziału kandydatów na liście ponoć wciąż trwają. Na sobotniej konwencji koalicjanci zdradzili jedynie nazwiska liderów we wszystkich okręgach.

Blok lewicowy tworzą trzy główne partie: SLD, Wiosna oraz Razem. Działacze na razie wstrzymują się z publikacją kandydatów. Sprawa w naszym okręgu skomplikowała się w momencie gdy Riad Haidar, który miał być liderem listy, zdecydował się na start z Koalicji Obywatelskiej.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hermiona
Hermiona 22.08.2019, 08:17
Stop!!!! (spadochroniarzom....) Sasinom i innym ... PARTYJNYM , Mamy już Prezydenta Miasta dobrej zmiany...... i NIC!!!!! w Chełmie dobrego się nie dzieje !!! Remonty Ulic odroczone, Rejowiecka -Rampa Brzeska TRAGEDIA ,zero inwestycji !! A opłaty rosną ,, Proponuje zrobić Skansen WSI CHEŁMSKIEJ może na biletach zarobi miasto.
chełmianin
chełmianin 21.08.2019, 14:59
ani Sasin ani Haidar nie są od nas więc niech nie liczą na mój głos, zagłosuję tylko na chełmianina a nie jakiś obcy element!

Pozostałe