Chełm: Miasto walczy o połączenie z Ukrainą

  • 19.08.2019, 08:46
  • AN
Chełm: Miasto walczy o połączenie z Ukrainą
Prezydent Jakub Banaszek interweniuje w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Chełm - Zdołbunów na Ukrainie - Chełm. Jak się okazuje, o likwidacji pociągu zdecydowała strona ukraińska.

Koleje ukraińskie jeszcze przed wakacjami zlikwidowały jedyną parę organizowanych wspólnie z PKP Intercity pociągów z Chełma do Zdołbunowa przez Kowel. Pociągi nie kursują formalnie od 18 czerwca, ale już wcześniej na polskim odcinku trasy zastąpił je autobus.

Banaszek dąży jednak do przywrócenia połączenia kolejowego. Zwrócił się o pomoc zarówno do spółki PKP Intercity, jak i Ministerstwa Infrastruktury. W piśmie, które otrzymał prezydent Chełma, resort poinformował, iż także nie popiera decyzji o zawieszeniu połączeń, ponieważ skutkuje ona pogorszeniem oferty przewozowej pomiędzy Polską a Ukrainą. W związku z tym minister prowadzi ze stroną ukraińską rozmowy w sprawie przywrócenia pociągu. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wystąpił do ministra infrastruktury Ukrainy Wołodymyra Omelana o podjęcie działań w celu przywrócenia jeżdżącego na trasie Chełm - Zdołbunów pociągu i tym samym poprawy możliwości podróżowania między Polską a Ukrainą przez Dorohusk.

Połączenie do Zbołbunowa przez Kowel i Równe było realizowane przy wykorzystaniu taboru kolejowego ukraińskich kolei i finansowane przez stronę ukraińską na odcinku od granicy z Polską do Zdołbunowa. Spółka PKP Intercity zapewniała środki na finansowanie przewozów na terenie Polski.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe