Motoryzacja: Negliż grozi mandatem

  • 16.08.2019, 09:27 (aktualizacja 16.08.2019, 09:32)
  • MP
Motoryzacja: Negliż grozi mandatem
Policja w całej Polsce prowadzi podczas wakacji wzmożone kontrole na drogach. Sprawdzają nie tylko trzeźwość kierowców i stan techniczny ich pojazdów. W ostatnim czasie sypią się również kary i upomnienia za... niewłaściwy strój lub jego brak podczas jazdy.

Jazda samochodem bez klimatyzacji podczas upałów skłania wielu kierowców do prowadzenia bez koszulki. Jednak za prowadzenie "nie do końca ubranym" można dostać mandat do 500 zł i o takich karach jest ostatnio głośno.

Jak się okazuje, takie "chłodzenie się" podlega pod art. 51 kodeksu wykroczeń, który mówi o zakazie wywołania zgorszenia w miejscu publicznych. Grozi za nie przede wszystkim upomnienie, choć wiele zależy od funkcjonariusza i zachowania samego roznegliżowanego kierowcy. Tłumaczenie, że samochód jest własnością prywatną i możemy w nim robić, co chcemy, na niewiele się zdaje, ponieważ jeżdżąc nim, znajdujemy się w przestrzeni publicznej. Kara grozi oczywiście nie tylko kierowcy, ale również jego pasażerom. Te same przepisy obowiązują także w komunikacji publicznej.

Drugim częstym wykroczeniem monitorowanym przez drogówkę jest niewłaściwie obuwie, w jakim prowadzimy samochód. O ile pasażerowie mogą przebywać w samochodzie nawet boso, o tyle w przypadku kierowcy gołe stopy lub klapki są zabronione i niebezpieczne. Tutaj policjanci powołują się na art. 86 kodeksu wykroczeń, który mówi, że osoba, która na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podlega karze grzywny.

Jakie zagrożenie mogą powodować klapki czy brak jakichkolwiek butów? Przede wszystkim jazda w taki sposób powoduje, że kierowca zupełnie inaczej odczuwa wciskanie pedałów. Goła stopa nie przylega do nich właściwie i łatwo może się ześlizgnąć. Klapki natomiast bardzo często zaczepiają się o krawędzie, przez co pedał gazu, hamulca czy sprzęgła może utknąć pomiędzy stopą a butem. A skutki niewyhamowania w porę mogą być znacznie bardziej dotkliwe niż mandat...

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe