Wszystkie prawa jazdy czeka wymiana

  • 13.08.2019, 09:33 (aktualizacja 13.08.2019, 09:44)
  • MP
Wszystkie prawa jazdy czeka wymiana
Długi staż za kierownicą nie gwarantuje, że ważności prawa jazdy do końca życia. W myśl nowych przepisów, także kierowcy, którzy dostali kiedyś uprawnienia bezterminowo, mają określony czas na wymianę dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, mogą narazić się na karę finansową.

Obecnie wydawane w Polsce prawa jazdy mają maksymalnie 15-letni okres ważności. Jeśli podczas badania okaże się, że kierowca ma problemy ze wzrokiem, czas ten może zostać skrócony nawet do 5 lat. Po tym czasie ma obowiązek wymiany dokumentu, a także ponownej wizyty u lekarza. Terminowość dotyczy jednak nie tylko tych kierowców, którzy otrzymali uprawnienia po 2013 r., kiedy zaczęła obowiązywać. Wymiana dokumentów to obowiązek także tych osób, które posiadają bezterminowy blankiet.

Do kiedy mamy czas, aby wymienić dotychczas "dożywotnie" prawo jazdy? Kierowcy mogą na dłuższą chwilę odetchnąć z ulgą, ponieważ muszą zgłosić się do swojego urzędu dopiero w 2028 r., ale przed 2033 r. W tym okresie właśnie będą otrzymywali blankiety w nowych wzorach i obowiązujące przez 15 lat. Oczywiście nic za darmo. Wymiana będzie kosztowała 100 zł, do których dodamy jeszcze 50 gr na opłatę ewidencyjną. Jeżeli zajdzie również konieczność powtórzenia badań lekarskich, dojdzie kolejny wydatek. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia taka wizyta wynosi 200 zł.

To jednak nie wszystkie koszty i formalności, jakich trzeba będzie dopełnić podczas wymiany dokumentu. Niezbędne okażą się: wniosek o wydanie prawa jazdy, kolorowa aktualna fotografia w wymiarze 35x45 mm, kserokopia dotychczasowego prawa jazdy wykonana przez urzędnika, dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej, a także oświadczenia kierowcy o zapoznaniu z treścią art. 233 Kodeksu karnego (składanie prawdziwości zeznań) oraz art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami (świadomość warunków otrzymania i korzystania z uprawnień). Na wydanie nowego dokumentu będziemy czekali najwyżej 9 dni roboczych. Samą procedurę można załatwić nie tylko w urzędzie, ale również elektronicznie. Pamiętajmy też, że jeśli w naszych danych zaszły zmiany (w nazwisku czy adresie zamieszkania), również mamy obowiązek wymiany prawa jazdy. Jeżeli jest ono bezterminowe, to te, które otrzymamy, będzie ważne przez 15 lat.

Za jazdę z prawem jazdy, które jest już nieaktualne, grozi nam 500 zł mandatu, ale to może być początek kar. Policja może bowiem zdecydować, że pojazd zostanie odholowany, jeżeli nie zapewnimy sobie, jako kierowcy, osoby mającej ważne uprawnienia. Co więcej, jeśli w takiej sytuacji dojdzie do zdarzenia drogowego z naszym zdarzeniem, ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić nam odszkodowania i wszelkie koszty naprawy będziemy musieli pokryć sami.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe