Krew pilnie potrzebna!

  • 12.08.2019, 08:55 (aktualizacja 12.08.2019, 08:58)
  • szer, TWA
Krew pilnie potrzebna!
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kurczą się zapasy krwi. Dramatycznie mało jest krwi grupy A Rh plus oraz 0 Rh plus i 0 Rh minus. Niewiele jest też z grup B Rh plus, A Rh minus i 0 Rh minus.

Zapasy pozostałych grup krwi określane są jako średnie. Ale i to może się w każdej chwili zmienić. W okresie wakacyjnym – co pokazują statystyki – dochodzi do większej niż zwykle liczby wypadków.

Na stronie RCKiK w Lublinie oraz na Facebooku centrum umieszczane są komunikaty o ilości zgromadzonej krwi. Warto je śledzić, by w porę móc reagować. Pracownicy centrum przypominają również, że gdy w banku znajduje się dostateczna ilość krwi danej grupy – krwiodawcy mogą oddać tylko osocze lub płytki krwi. Osocze pobierane jest między innymi w oddziale terenowym w Chełmie.

Zarówno pełną krew, jak i płytki krwi można oddać w dni robocze w godzinach od 7 do 13 oraz w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Punkt mieści się przy ulicy Szpitalnej 53.


W imieniu rodziny Wiesława Dyczko zwracamy się do naszych Czytelników z prośbą o krew dla niego. Mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii szpitala w Chełmie. Nie ważne, jaką grupę krwi posiadacie. Ważne, by przy rejestracji powiedzieć, dla kogo jest oddawana i gdzie leczony jest chory. Krew można oddać w punkcie w Chełmie, ale również we wszystkich centrach i ich oddziałach w Polsce.


W sobotę, 17 sierpnia przy czworoboku we Włodawie zaparkuje krwiobus. Organizatorzy akcji proszą wszystkich włodawian i nie tylko, aby podzielili się tym cennym darem ratującym życie.

Od początku wakacji centrum krwiodawstwa alarmuje o braku krwi. W kolejnych miastach organizowane są akcje jej oddawania. We Włodawie odbędzie się w ramach zlotu food trucków. Krwiobus zaparkuje na placu od strony pomnika. Krew można będzie w nim oddać między godziną 11 a 15.

szer, TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe