Krasnystaw: Nauczyciele tracą pracę

  • 09.08.2019, 19:21
  • GD
Krasnystaw: Nauczyciele tracą pracę
Po definitywnym wygaszeniu gimnazjów postanowiliśmy sprawdzić, czy miasto i gminy muszą w nadchodzącym roku szkolnym ograniczać etaty nauczycielskie i wypowiadać umowy o pracę. Niestety, nie wszędzie potwierdziły się zapowiedzi reformatorów edukacji, że nikt nie straci pracy.

Gmina Łopiennik Górny ma dwie szkoły podstawowe. W placówce w Łopienniku Nadrzecznym nie wręczono żadnemu nauczycielowi wypowiedzenia z pracy. Pięciu będzie jednak miało ograniczony etat. Wynika to z wygaszenia gimnazjum oraz zmniejszenia liczby oddziałów z 12 na 11 i liczby godzin do zrealizowania.

W szkole w Łopienniku Dolnym nie funkcjonowało gimnazjum. W nadchodzącym roku szkolnym nie będzie nauczycieli z ograniczonymi etatami. Natomiast sześciu pedagogów pracujących tam na część etatu otrzymało wypowiedzenia z powodu uzyskania odpowiednich kwalifikacji przez nauczyciela, który jest tam długotrwale zatrudniony. Ponadto dwóch nauczycieli na niepełnych etatach otrzymało zwiększoną liczbę godzin. Z odpowiedzi na nasze pytanie wynika, że gmina nie ma planów likwidacji placówki.

- Publiczna Szkoła Podstawowa w Łopienniku Dolnym w roku szkolnym 2019/2020 będzie funkcjonowała bez zmian. Jakie rozwiązania w przyszłości będą zastosowane wobec wszystkich szkół, określi nam audyt placówek oświatowych. Jego wyniki będą przedstawione Radzie Gminy Łopiennik Górny najpóźniej we wrześniu br. - tłumaczy sekretarz gminy Monika Zaj.

W gminie Fajsławice zostanie ograniczonych 10 etatów nauczycielskich: trzy w szkole podstawowej w Fajsławicach i siedem w Siedliskach Drugich. W obu placówkach będzie po jednym wypowiedzeniu umowy, co jest związane z zakończeniem zastępstw.

- Ograniczenia etatów związane są ze zmniejszeniem liczby oddziałów w szkołach. Ponadto w ciągu trzech lat wygaszania gimnazjum 4 nauczycieli odeszło na emerytury - mówi zastępca wójta Mieczysław Paluch.

W gminie Siennica Różana w poprzednim roku szkolnym było 17 nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Teraz będzie ich 28, a wypowiedzenia otrzymało czterech pedagogów z powodu przejścia na emeryturę, przejścia na świadczenie kompensacyjne oraz zmian organizacyjnych w szkole związanych z reformą edukacji. W ostatnim przypadku chodzi o zmniejszenie liczby oddziałów  oraz liczby godzin wynikających z ramowych planów nauczania.

W dwóch szkołach podstawowych Gminy Rudnik nikt nie będzie miał ograniczonego etatu w nowym roku szkolnym. Natomiast z powodu likwidacji dwóch ostatnich klas gimnazjum pięć osób otrzymało wypowiedzenia, które w przeliczeniu daje trzy pełne etaty.

- Gimnazjum w Rudniku zajmowało pierwsze piętro w budynku, w którym znajduje się również ośrodek zdrowia, biblioteka, apteka, GOPS, lokale użytkowe i mieszkalne. Rozważamy różne warianty zagospodarowania lokali po gimnazjum. Może przejmie je Urząd Gminy Rudnik - wyjaśnia zastępca wójta Andrzej Gołąb.

W gminie Gorzków gimnazjum zostało włączone w strukturę szkoły podstawowej ponad dwa lata temu. Zastępca wójta Piotr Cichosz informuje, że w zbliżającym się roku szkolnym nie będzie ograniczenia etatów nauczycielskich. Nikt z pedagogów oraz pracowników administracji i obsługi nie otrzymał wypowiedzenia warunków umowy.

- W budynku po byłym gimnazjum mieści się szkoła podstawowa w Gorzkowie, ponieważ zajęcia odbywają się w dwóch obiektach - mówi wicewójt.

W gminie Żółkiewka ograniczone etaty będzie miało ośmiu nauczycieli ze szkół podstawowych w Żółkiewce i Chłaniowie. Żaden z nauczycieli ani pracowników administracji i obsługi nie otrzymał wypowiedzenia. Dwóch nauczycieli nie wyraziło zgody na przeniesienie do pracy w podstawówce. Jednym z nich jest dyrektor gimnazjum, który wygrał konkurs na dyrektora SP w Gorzkowie. Druga osoba odeszła na emeryturę.

- Gmina Żółkiewka otrzymała środki na utworzenie w wygaszonym gimnazjum Dziennego Domu Pobytu Senior +. Na jego potrzeby zostanie zaadaptowany parter. Kolejne dwa poziomy budynku będą do dyspozycji gminnego ośrodka kultury i biblioteki - tłumaczy sekretarz gminy Marcin Zając.

Gmina Izbica prowadzi sześć szkół podstawowych o pełnej strukturze organizacyjnej. Dzięki temu po reformie oświatowej zatrudnienie znalazła większość nauczycieli, którzy w dużej mierze łączą etat w kilku placówkach.

- Po przekształceniu zespołów szkół  na szkoły podstawowe skutki reformy najbardziej dotknęły Szkołę Podstawową w Izbicy. Ze względu na malejącą liczbę oddziałów, zmniejsza się liczba godzin i zatrudnienie. W związku z tymi zmianami, trzech nauczycieli z terenu gminy Izbica otrzymało wypowiedzenie z pracy. Jeden z nich ma możliwość przejścia na świadczenie kompensacyjne, a drugi przeszedł w stan spoczynku - informuje Anna Olech-Bartoń, dyrektor Samorządowego Ośrodka Oświaty w Izbicy.

Gmina Krasnystaw prowadzi pięć szkół podstawowych. Z dniem 31 sierpnia br. sześciu nauczycieli w skorzysta z uprawnień do świadczeń emerytalnych, a jedna osoba będzie pozostawać w stanie nieczynnym do chwili nabycia uprawnień emerytalnych. W dwóch przypadkach został zmniejszony wymiar zatrudnienia, jednak nie ma to związku z wygaśnięciem gimnazjów. Zmian w zatrudnieniu pracowników niepedagogicznych nie będzie.

W gminie Kraśniczyn po zatwierdzeniu aneksu do organizacji roku szkolnego 2019/2020 nie będzie ograniczenia etatów. Troje nauczycieli otrzymało wypowiedzenia, które są związane z przejściem na świadczenia kompensacyjne.

W mieście Krasnystaw są trzy szkoły podstawowe. Z urzędu miejskiego otrzymaliśmy informację, że sytuacja kadrowa w tych placówkach jest dynamiczna. Niektórzy nauczyciele wybierają się na urlopy na poratowanie zdrowia, co umożliwi osobom na niepełnych etatach otrzymanie dodatkowych godzin i pracę w pełnym wymiarze. Wszystko wyjaśni się w połowie bieżącego miesiąca.

- Nie możemy podać wiążących danych dotyczących liczby nauczycieli, którzy będą mieli ograniczone etaty. Dokładne informacje będą znane po przedłożeniu przez dyrektorów szkół aneksów do zatwierdzonych arkuszy organizacji pracy - informuje Justyna Pawlas z Urzędu Miasta Krasnystaw.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ktm
ktm 16.09.2019, 20:44
Ja z 20 godzin mam tylko 12 i co na to Minister Zalewska która zabrała nauczycielom prace a sama w luksusach Brukselskich?
N-l
N-l 10.08.2019, 12:30
W Chełmie też tracą.Warto przyjrzeć sìę liczbom zwolnionych pedagogów.Podobno są tez pozwy do Sądu Pracy,a niektóre decyzje dyrektorów budzą kontrowersje.
Zwolniona
Zwolniona 10.08.2019, 10:32
A jak jest w Chełmie?

Pozostałe