Gm. Rejowiec Fabryczny: Twórcy zjechali do Pawłowa (ZDJĘCIA)

  • 06.08.2019, 10:07 (aktualizacja 06.08.2019, 10:37)
  • TS
Gm. Rejowiec Fabryczny: Twórcy zjechali do Pawłowa (ZDJĘCIA)
W niedzielę na rynku w Pawłowie znów było gwarno i wesoło. Wszystko za sprawą XVIII Jarmarku Pawłowskiego – Ginące Zawody. Podczas imprezy swoje wyroby zaprezentowało wielu twórców ludowych. Nie zabrakło również koncertów, konkursów z nagrodami oraz innych atrakcji. Tego dnia, w Pawłowie oficjalnie otwarty został również Gminny Ośrodek Kultury.

Jarmark w Pawłowie był świetną okazją, aby z bliska przypatrzeć się, jak niegdyś pracowali bednarze, garncarze, kowale i inni rzemieślnicy. Można było poznać tajniki tych zapomnianych już nieco profesji. W imprezie uczestniczyły setki osób – miłośnicy i sympatycy folkloru oraz ludowej tradycji.

W trakcie Jarmarku tradycyjnie rozstrzygnięto kilka konkursów. W zmaganiach kulinarnych "O Złotą Chochlę" zwyciężyła Maria Kociuba za "babkę drożdżową Marysi". Smakołyk tegorocznej triumfatorki znalazł również uznanie w kategorii produktów roślinnych, gdzie Kociuba zajęła ex aequo pierwsze miejsce wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Gołębianki (KGW przygotowało placki z kiszonej kapusty cząbrowo-kminkowe). Wyróżnienie otrzymała z kolei Maria Soroka (za wiśniankę z zacierką). W kategorii produktów zwierzęcych w związku z brakiem potrawy związanej z regionem komisja konkursowa nie przyznała pierwszego miejsca. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał kulebiak z pieczarkami i dorszem w wykonaniu Elżbiety Drozd. W kategorii produktów innych zwyciężyła nalewka czerwony agreścik Jadwigi Łopaciuk. Wyróżnienie przyznano zaś Liliannie Czerniak (za nalewkę z tarniny).

Siedem zestawów naczyń zgłoszono do tegorocznego XIX konkursu garncarskiego odbywającego się pod hasłem "Dzbanki – naczynia na mleko". Najwyżej oceniono wyroby Leszka Kiejdy z Pawłowa. Drugie miejsce przyznano Piotrowi Skibie z Jadwisina, z kolei trzecie miejsce zajęli ex aequo Jarosław Rodak z Rędocina i Robert Wójtowicz ze Srebrzyszcz. Wyróżnienia powędrowały z kolei do: Pawła Pieleckiego z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sebastiana Kozłowskiego z Kamionki oraz Pawła Piechowskiego z Czarnej Wsi Kościelnej.

TS

Zdjęcia (21)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chelmianka
Chelmianka 07.08.2019, 16:24
Niestety tegoroczny jarmark to porażka.kilka stoisk z wyrobami z gliny,wiklina bardzo średnia,bez pomysłu,co rok to samo.Miod,dwa stoiska z chlebem,panie z koła gospodyń stały nie robiąc nic,a gdyby narobiły pierogów np to by zarobiły,bo oprócz kiełbasy z grilla nie było nic.jeden kowal,jeden pan z kołem garncarskim.praktycznie większość wystawców spoza lubelszczyzny.Troche tego nie rozumiem.jak zwykle dopisali tylko sprzedawcy chińskiego badziewia dla dzieci

Pozostałe