Chełm: MPEC na sprzedaż?

  • 05.08.2019, 10:20
  • juna
Chełm: MPEC na sprzedaż?
- Mamy deadline. Nie mamy tylko czasu i pieniędzy - tak przewodniczący rady miasta Longin Bożeński podsumował obecną sytuację MPEC. Na ostatniej sesji nie pozostawiono żadnych złudzeń, jeśli chodzi o jej dalsze funkcjonowanie. - Trzeba wyłożyć na stół jakieś 50-80 milionów – powiedział krótko Piotr Woźny, prezes rady nadzorczej spółki.

Pieniądze potrzebne są do przeprowadzenia niezbędnej modernizacji. Związane jest to z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi emisji CO2 i innych szkodliwych dla środowiska substancji. Jak dodaje Woźny, dekarbonizacja unii jest faktem i proces ten trwa już od lat. Nie ma więc co liczyć, że ten trend nagle się odwróci. Ceny uprawnień do emisji CO2 rosną, więc, aby działalność spółki była opłacalna, musi się ona zmodernizować i przestawić na bardziej ekologiczną produkcję energii. Wstępny szacowany koszt tej inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych. Na tę chwilę bez inwestora nie jest to możliwe.

– Ani miasta, ani spółki nie stać na inwestycję w granicach 80 mln zł – wyjaśnia prezydent Jakub Banaszek.

 Oprócz pieniędzy problemem jest też czas – modernizacja musi być przeprowadzona do końca 2022 roku. W innym przypadku MPEC po tym terminie nie będzie mógł funkcjonować. Niestety okazuje się, że spółka "przespała" kilka lat, podczas których inne podobne zakłady w całej Polsce modernizowały się, korzystając z dofinansowań, np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Ten czas został zmarnowany – podsumował Woźny. Jakie będzie więc wyjście z tej sytuacji? Wygląda na to, że miasto poważnie przymierza się do sprzedaży MPEC.

– Przygotujemy przykładowe parametry ewentualnego postępowania przetargowego na sprzedaż przedsiębiorstwa. Te parametry to oczywiście zabezpieczenie pracowników, mieszkańców, zabezpieczenie energetyczne miasta oraz konieczność przeprowadzenia niezbędnych inwestycji, które szacujemy na 80-90 mln – opowiada o planach działania w tej sprawie Jakub Banaszek.

Zainteresowane chełmską spółką jest PGE Energia S.A., które już prowadziło rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta Chełm. Niewykluczone jednak, że w przypadku ogłoszenia przetargu pojawią się też inni chętni inwestorzy. 

juna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 07.08.2019, 20:29
obecny Pan Prezes był przez 12lat w zarządzie i co nie wiedział że konieczna będzie modernizacja MPEC-u
Teraz krzyczy katastrofa (sprzedać bo się nie opłaca) a w wcześniej było super.
Prezes jest z SLD a pracuje w PIS ???
Lhhg
Lhhg 07.08.2019, 09:05
Ale na nagrody,premie i odprawy bylo przez te lata,tylko modernizację "przespali"to co tam sie dzialo?
miejscowy
miejscowy 06.08.2019, 12:44
Ciekawe, ile wtedy zapłacimy za ogrzewanie i ciepłą wodę???????????????????
aledrogo
aledrogo 06.08.2019, 15:17
Dużo to mało powiedziane

Pozostałe