Motoryzacja: Kary pójdą w górę

  • 02.08.2019, 07:38
  • MP
Motoryzacja: Kary pójdą w górę
Jazda samochodem bez ważnej polisy OC jest bardzo kosztowna. A od przyszłego roku może być jeszcze droższa, ponieważ rząd pracuje nad zmianami prawa. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już może zacierać ręce, ponieważ zapominalskich kierowców nie brakuje.

Część kierowców żyje w przeświadczeniu, że kupując używany samochód, razem z nim przejmuje ubezpieczenie. Tymczasem zbywca auta szybko reguluje te formalności z agentem, aby nie ponosić konsekwencji za ewentualne zdarzenia, do których może doprowadzić nowy właściciel. Nieświadoma jazda bez ważnej polisy nawet przez kilka dni słono kosztuje. Dwutygodniowa przerwa to dla polskiego kierowcy kara w wysokości ponad 4000 zł. Przynajmniej na razie...

W zeszłym tygodniu kraj obiegła wiadomość, że od przyszłego roku te sankcje wzrosną. Wysokość kar za brak OC zależy od wysokości płacy minimalnej, a ta od 2020 r. ma wynosić 2450 zł brutto. Tym samym, maksymalna sankcja za "przerwę" w OC dla kierowcy samochodu osobowego wyniesie aż... 4900 zł.

Dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie pozostawiają złudzeń, że polscy kierowcy wciąż zapominają o polisie. Blisko w połowie przypadków to zapominalstwo wynika właśnie z niedopełnienia formalności przy zakupie używanego samochodu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku UFG nałożyło w sumie ponad 81 mln zł kar.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe