Gm. Łopiennik Górny: Utopił się, ratując tonącego kolegę

  • 31.07.2019, 14:13 (aktualizacja 31.07.2019, 14:27)
  • GD
Gm. Łopiennik Górny: Utopił się, ratując tonącego kolegę
Dwóch Polaków utonęło w morzu u wybrzeży Holandii. Jednym z nich był druh z OSP Kolonia Dobryniów. Rzucił się na ratunek koledze z pracy. Adrian S. miał zaledwie 23 lata.

Bardzo smutną wiadomość o jego śmierci przekazał wójt Artur Sawa, który za pośrednictwem Facebooka zaapelował o wsparcie dla matki zmarłego strażaka. - Zaangażowaliśmy się w pomoc dla Pani Bogumiły, ale to nie wystarczy, aby załatwić podstawowe formalności... Informacji w tej sprawie udziela OSP Kolonia Dobryniów lub sekretarz urzędu gminy.

Z naszych ustaleń wynika, że Adrian S. miał w Holandii troje przyrodniego rodzeństwa. Czasami wyjeżdżał tam na 2-3 miesiące do pracy, a potem wracał pomagać matce. Kilka tygodni temu znów tam pojechał własnym samochodem. Jak się okazało, po raz ostatni. Mieszkańcy Dobryniowa Kolonii opisują go jako bardzo miłego, spokojnego i pracowitego chłopaka.

- Codziennie docierają do nas nowe informacje na temat tego wypadku. Adrian ratował tonącego kolegę z pracy. Natychmiast rzucił się na pomoc, bo sam umiał bardzo dobrze pływać. Coś jednak poszło nie tak i obaj zginęli. Jego śmierć jest ogromnym ciosem dla rodziny, sąsiadów, znajomych i kolegów z OSP. Bogusia została teraz praktycznie sama. Kilka lat temu zmarł jej mąż. W styczniu br. pochowała teściową, a teraz będzie musiała pożegnać ukochanego syna - powiedział nam jeden z mieszkańców.

Dzięki wsparciu mieszkańców gminy i Dobryniowa Kolonii, matka 23-latka mogła w ubiegły wtorek polecieć samolotem do Holandii. Znajomi zorganizowali zbiórkę pieniędzy na sprowadzenie zwłok lub prochów Adriana do kraju.

Według doniesień holenderskich portali internetowych do tragedii doszło w niedzielę, 21 lipca. Około godz. 18.30 służby ratunkowe zostały poinformowane o dwóch mężczyznach, którzy nie wrócili na plażę na obrzeżach Wassenaar - miasta oddalonego o kilkanaście kilometrów od Hagi. Wszczęto alarm i rozpoczęto akcję z udziałem kilku łodzi ratowniczych z Królewskiego Holenderskiego Towarzystwa Ratowniczego (KNRM), straży przybrzeżnej i brygady ratowniczej.

Obie ofiary reanimowano na plaży. Personel pogotowia ratunkowego był wspomagany przez mobilny zespół medyczny z dwóch helikopterów urazowych. W oficjalnym komunikacie holenderska policja jednak ogłosiła, że ​​życia dwóch mężczyzn z Polski w wieku 31 i 23 lat nie udało się uratować.

Holenderski portal "Hart van Nederland" poinformował w oparciu o relację jednego z naocznych świadków, że ofiary wypadku spędzały wcześniej czas na plaży w 5-osobowej grupie. W pewnym momencie trzech mężczyzn weszło do wody. Dwóch najprawdopodobniej niespodziewanie porwały fale. Jeden z Polaków został szybko wyjęty z wody i poddany reanimacji. Drugiego mężczyznę, najprawdopodobniej był nim Adrian S., odnaleziono dopiero kilkanaście minut później. 

Rzecznik prasowy KNRM w wypowiedzi dla tego samego portalu stwierdził, że kąpiący się w Wassenaar mieli pecha. Sugeruje, że utonięcia mogły wynikać z braku wystarczającego doświadczenia w pływaniu. Stwierdził, że w dniu tragedii nie było żadnych trudnych warunków na morzu i nie zanotowano przypadków silnego prądu. Ponadto ofiary znalazły się w miejscu, w którym różnica między głęboką a płytką wodą jest bardzo duża. W związku z tym, mogły być zaskoczone nagłą głębią. Wszystkie przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśni jednak lokalna policja. Dodał też, że w momencie tragedii na plaży nie było nadzoru. Królewskie Holenderskie Towarzystwo Ratownicze pracuje w godzinach od 10 do 18, a ludzie wchodzą do morza także w późniejszych godzinach, często pływają wieczorami...

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe