Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Twój Agent Ubepieczenia

Krasnystaw: Zgnilec pszczół zaatakował

15 lipca stwierdzono pierwsze ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół w powiecie. Chorobę zakaźną wykryto w jednej z izbickich pasiek utrzymującej 19 rodzin pszczelich.
Krasnystaw: Zgnilec pszczół zaatakował

O wykryciu choroby zakaźnej poinformował powiatowy lekarz weterynarii. Wkrótce należy się spodziewać rozporządzenia wojewody lubelskiego w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu krasnostawskiego. Tak było w przypadku tegorocznych ognisk w gminie Niemce (3 czerwca) oraz gminie Modliborzyce (3 lipca).

Zgodnie z rozporządzeniem, określa się obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 6 km wokół ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół. Powiatowy lekarz weterynarii musi wykonać przegląd rodzin pszczelich w pasiekach.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się przemieszczania rodzin pszczelich, matek, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece. Musi wyrazić na to zgodę powiatowy lekarz weterynarii. Nie można też organizować wystaw i targów z udziałem pszczół. Przy drogach na granicy tego obszaru muszą pojawić się tablice ostrzegawcze o treści: UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY". Wszystko powinno być czytelne z odległości co najmniej 100 metrów.

Zgnilec amerykański jest fachowo nazywany zgnilcem złośliwym. To bardzo groźna choroba pszczół. Choć atakuje wyłącznie larwy, najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną oraz zaoranie i odkażenie ziemi wokół niego.

Chorobę wywołuje bakteria zwana lasecznikiem larwy, która namnaża się błyskawicznie. Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku. Wówczas pszczoły karmicielki ograniczają do minimum pokarm dostarczany czerwiom. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce. W efekcie gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny, a w końcu czarny.

Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Słabsze rodziny pszczele są podatne na ataki tych silniejszych. W efekcie choroba zakaźna może z łatwością przedostać się na zdrowe ule.

Zgnilec amerykański nie zagraża bezpośrednio ludziom. Pośrednio może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama