Chełm: Szkoły gotowe na zmiany

  • 18.07.2019, 08:36 (aktualizacja 18.07.2019, 08:39)
  • AN
Chełm: Szkoły gotowe na zmiany
Jak udowodnić, że podwójny nabór do szkół średnich nie jest problemem? Znaleźć przykładny samorząd! I tak na konferencję ministerstwa trafił prezydent Chełma. Jakub Banaszek przekonywał wraz z ministrem edukacji narodowej, że są samorządy, które dobrze przygotowały się do reformy oświaty i nie mają problemów z rekrutacją.

W konferencji prasowej ministra Dariusza Piontkowskiego w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 udział wzięli samorządowcy, u których problem z naborem nie występuje. Wśród nich znalazł się też prezydent Chełma Jakub Banaszek. 

- Samorządy zdawały sobie sprawę z tego, że będzie zwiększony nabór i trzeba przygotowywać większą liczbę miejsc - przekonywał minister. - Jesteśmy dziś na pierwszym etapie rekrutacji, kiedy uczniowie mogli zgłaszać się do wielu szkół, nawet do kilkudziesięciu w niektórych wypadkach. To powoduje zakłócenie informacyjne. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie do końca powiedzieć, ilu tych uczniów ostatecznie zakończy swój nabór w pierwszym etapie rekrutacji. Za kilka tygodni część uczniów dowie się, do jakich szkół może jeszcze aplikować, gdzie są wolne miejsca.

Z kolei prezydent Chełma zapewniał:

- Przez cały czas mamy większą ilość miejsc, niż chętnych na nowy rok szkolny. Przygotowywaliśmy się do tej reformy bardzo długo. Wiedzieliśmy o tym, że będzie podwójny rocznik.

W Chełmie jest  tym roku 1114 absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Miejsc miasto przygotowało 2635. - Dlaczego? Dlatego, że zdawaliśmy sobie sprawę, że mogą być też chętni z innych terenów np. z powiatów, które graniczą z naszym miastem. Na ten moment mamy jeszcze 500 wolnych miejsc. Nie ma żadnego problemu z podwójnym rocznikiem. Zadaniem samorządu jest przygotowanie odpowiedniej siatki szkół, by zapobiec ewentualnym problemom, które wynikają z tego własnego zadania samorządu - wyjaśnił na konferencji Jakub Banaszek.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aga
Aga 18.07.2019, 11:15
Rozumiem, że "przykładne samorządy" zadbały o powiększenie sal lekcyjnych i zwiększenie ich liczby. Przykładowo: posadzenie 2ch uczniów na jednym krzesełku nie rozwiązuje problemu.
gosc
gosc 18.07.2019, 17:30
???-a to w chelmskich szkollach uczniowe siedza po 2 na krzeselku, AGA moze sie Tobie czasy Twoje pomylily jak u "bolka" na kolanach na jednym krzeselku siedzialas i stad to twoje narzekanie -ale to zdaje sie bylo przed reforma bylo -i bylo dobrze Tobie wtedy. i nie narzekalas.
Aga
Aga 18.07.2019, 23:38
O analogii nie słyszał, wziął dosłownie co przeczytał i napisał zanim pomyślał.
kaziuk
kaziuk 19.07.2019, 09:07
Aga masz na nazwisko Fish? Czy to ty?

Pozostałe