Chełm: Studenci PWSZ z rekordami Polski

  • 18.07.2019, 07:37
  • MP
Chełm: Studenci PWSZ z rekordami Polski
Lotnicy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie nie próżnują nawet w wakacje. W Częstochowie dwoje z nich ustanowiło w przestworzach nowe rekordy Polski. Tym samym udowodnili, że są doskonale przygotowani do Mistrzostw Świata Juniorów, które pod koniec lipca rozpoczną się w węgierskim Szeged.

754 km bez silnika, czyli swobodnego szybowania, to wynik Kingi Tchorz, studentki III roku na specjalizacji pilotaż lotniczy PWSZ w Chełmie. Podczas tego lotu ustanowiła aż cztery rekordy. Dwa rekordy Polski juniorów i dwa rekordy terytorialne juniorów w przelocie deklarowanym (po zaplanowanej trasie) oraz przelocie dowolnym (bez deklarowanej trasy) w klasie szybowców 15-metrowych. 

- Już w momencie wyjazdu do Częstochowy czułam, że to może być ważny dzień, zwłaszcza że pogoda również sprzyjała - wspomina Kinga. - Był to trening do nadciągających Szybowcowych Mistrzostw Świata Kobiet w Australii. W powietrze wzbiłam się wraz z Judytą Czyż. Lot trwał 8 godzin i 48 minut, więc wylądowałyśmy zmęczone, ale bardzo zadowolone z wyniku.

Trasę lotu wyłożył Tomasz Hornik, również student PWSZ w Chełmie na III roku specjalizacji pilotaż lotniczy. On sam treningi w Częstochowie może zaliczyć do bardzo udanych, ponieważ także ustanowił cztery nowe rekordy Polski podczas lotu przez 1010 km trwającym 9 godzin i 46 minut. 

- Miałem przyjemność latać na najnowszym kadrowym szybowcu, który pięknie krąży, niesamowicie szybko rozpędza i jest bardzo wygodny - mówi Tomasz. -  Dodatkowo wyposażony jest w silnik odrzutowy, który zapewnia bezpieczny powrót do domu w razie braku pogody.

Podobnie jak Kinga, Tomasz Hornik ustanowił nowe rekordy w przelocie deklarowanym i dowolnym wśród Polski juniorów na poziomie ogólnokrajowym oraz terytorialnym, ale w klasie otwartej. Poprzedni rekord pobił aż o 240 km.

Rekordy uzyskane podczas częstochowskich treningów to dowód świetnego przygotowania naszych studentów do jednej z najważniejszych imprez lotniczych. 28 lipca wystartują bowiem w Mistrzostwach Świata Juniorów na Węgrzech, gdzie będą reprezentować nasz kraj. 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wyspa
Wyspa 09.08.2019, 16:44
Po imprezie Szeged już tak nie gratuluję 😜😜👍
Kanclerz
Kanclerz 27.07.2019, 14:01
Brawo brawo brawo...gratuluję

Pozostałe