Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: 10 lat chełmskiego hospicjum

Piękny jubileusz obchodzi w tym roku Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Zwieńczeniem 10-letniej działalności jest rozpoczęcie prac projektowych przygotowujących do budowy hospicjum stacjonarnego.
Chełm: 10 lat chełmskiego hospicjum

Stowarzyszenie powstało w 2009 roku. W tym samym rozpoczęło swoją działalność. Komitet Założycielski Hospicjum stanowili: ks. inf. Kazimierz Bownik, Tadeusz Boniecki, Zenon Chudak, Krystyna Szpak-Lipińska.

- W marcu 2010 r. nasze hospicjum otrzymało logotyp. Jego autorem jest grafik z Poznania Piotr Bedliński. W swojej pracy inspirował się ideą niesienia pomocy potrzebującym bliźnim - tłumaczy Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

 - W zaprojektowanym logo zastosowałem motyw opieki – dłonie, oraz wrażliwości – gołębicy symbolizującej miłość, radość, dobroć oraz uprzejmość. Jest również utożsamiana z charyzmatami uzdrowień oraz czynienia cudów - wyjaśnia swoją koncepcję autor. - Dłoń, z której gołębica stara się wzlecieć, symbolizuje wsparcie (podtrzymanie na duchu), natomiast dłoń nad nią opiekę, schronienie, a także rodzinny dom. Radośnie uniesione skrzydła gołębicy oraz jej czerwone serce przepełnione są radością oraz miłością. Ważna rolę w budowaniu nastroju odgrywa również łagodna kolorystyka. Barwy są miękkie i pastelowe, ręce czyste i łagodne, błękitna gołębica buduje nastrój uduchowienia oraz spokoju.

W czerwcu 2010 r. odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych współpracą z hospicjum. Miało ono charakter informacyjno – szkoleniowy. Była mowa o prawnych zagadnieniach wolontariatu i zasadach jego funkcjonowania, profesjonalnej i nieprofesjonalnej opiece nad terminalnie chorymi i wsparciu ich rodzin. Hospicjum zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 26 listopada 2010 r.

 - Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie zrzesza ludzi dobrej woli, pragnących nieść pomoc ludziom chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej – oraz ich rodzinom. Swoją działalność opieramy na społecznej aktywności swoich członków, lekarzy i pielęgniarek, chorych i ich rodzin oraz wolontariuszy. Wszelka pomoc świadczona jest bezpłatnie - tłumaczy Boniecki.

Celem hospicjum jest otoczenie chorych wszelką możliwą opieką domową. Opieka ta obejmuje między innymi zwalczanie objawów choroby, łagodzenie cierpień fizycznych, wsparcie duchowe i psychologiczne, wypożyczanie sprzętu niezbędnego do złagodzenia cierpień i funkcjonowania chorych, a także pomoc rodzinie w okresie choroby oraz żałoby.

Po 10 latach działalności przed członkami stowarzyszenia kolejne wielkie wyzwanie - budowa hospicjum stacjonarnego. Działkę organizacja otrzymała od powiatu chełmskiego. Akt notarialny już jest podpisany. Jeszcze w tym roku na jesieni powołana zostanie rada ds. budowy hospicjum. Zaproszone do niej zostaną znane osobowości ze świata biznesu, polityki i mediów, które mają pomagać w realizacji budowy. Potem zacznie się żmudna papierkowa praca związana z uzyskaniem pozwoleń i zbieraniem środków finansowych na inwestycję.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama