Chełm: 10 lat chełmskiego hospicjum

  • 11.07.2019, 08:30
  • AN
Chełm: 10 lat chełmskiego hospicjum
Piękny jubileusz obchodzi w tym roku Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Zwieńczeniem 10-letniej działalności jest rozpoczęcie prac projektowych przygotowujących do budowy hospicjum stacjonarnego.

Stowarzyszenie powstało w 2009 roku. W tym samym rozpoczęło swoją działalność. Komitet Założycielski Hospicjum stanowili: ks. inf. Kazimierz Bownik, Tadeusz Boniecki, Zenon Chudak, Krystyna Szpak-Lipińska.

- W marcu 2010 r. nasze hospicjum otrzymało logotyp. Jego autorem jest grafik z Poznania Piotr Bedliński. W swojej pracy inspirował się ideą niesienia pomocy potrzebującym bliźnim - tłumaczy Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

 - W zaprojektowanym logo zastosowałem motyw opieki – dłonie, oraz wrażliwości – gołębicy symbolizującej miłość, radość, dobroć oraz uprzejmość. Jest również utożsamiana z charyzmatami uzdrowień oraz czynienia cudów - wyjaśnia swoją koncepcję autor. - Dłoń, z której gołębica stara się wzlecieć, symbolizuje wsparcie (podtrzymanie na duchu), natomiast dłoń nad nią opiekę, schronienie, a także rodzinny dom. Radośnie uniesione skrzydła gołębicy oraz jej czerwone serce przepełnione są radością oraz miłością. Ważna rolę w budowaniu nastroju odgrywa również łagodna kolorystyka. Barwy są miękkie i pastelowe, ręce czyste i łagodne, błękitna gołębica buduje nastrój uduchowienia oraz spokoju.

W czerwcu 2010 r. odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych współpracą z hospicjum. Miało ono charakter informacyjno – szkoleniowy. Była mowa o prawnych zagadnieniach wolontariatu i zasadach jego funkcjonowania, profesjonalnej i nieprofesjonalnej opiece nad terminalnie chorymi i wsparciu ich rodzin. Hospicjum zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 26 listopada 2010 r.

 - Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie zrzesza ludzi dobrej woli, pragnących nieść pomoc ludziom chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej – oraz ich rodzinom. Swoją działalność opieramy na społecznej aktywności swoich członków, lekarzy i pielęgniarek, chorych i ich rodzin oraz wolontariuszy. Wszelka pomoc świadczona jest bezpłatnie - tłumaczy Boniecki.

Celem hospicjum jest otoczenie chorych wszelką możliwą opieką domową. Opieka ta obejmuje między innymi zwalczanie objawów choroby, łagodzenie cierpień fizycznych, wsparcie duchowe i psychologiczne, wypożyczanie sprzętu niezbędnego do złagodzenia cierpień i funkcjonowania chorych, a także pomoc rodzinie w okresie choroby oraz żałoby.

Po 10 latach działalności przed członkami stowarzyszenia kolejne wielkie wyzwanie - budowa hospicjum stacjonarnego. Działkę organizacja otrzymała od powiatu chełmskiego. Akt notarialny już jest podpisany. Jeszcze w tym roku na jesieni powołana zostanie rada ds. budowy hospicjum. Zaproszone do niej zostaną znane osobowości ze świata biznesu, polityki i mediów, które mają pomagać w realizacji budowy. Potem zacznie się żmudna papierkowa praca związana z uzyskaniem pozwoleń i zbieraniem środków finansowych na inwestycję.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe