Region: Ogłosili suszę rolniczą

  • 11.07.2019, 08:20 (aktualizacja 11.07.2019, 08:25)
  • TS, szer
Region: Ogłosili suszę rolniczą
W wielu gminach naszego województwa ogłoszono stan zagrożenia suszą. Dotknęła ona upraw zbóż jarych, rzepaku i rzepiku. W związku z trudną sytuacją, rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat i występować do wojewody o pomoc.

- W Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej, prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, ogłoszony został stan zagrożenia suszą rolniczą na terenie naszej gminy. W związku z tym, rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie strat wraz z oświadczeniem i wnioskiem o przyznanie płatności na rok 2019 – informują na swojej stronie internetowej urzędnicy z gminy Dorohusk.

Zgodnie z ogłoszonym w ubiegłym tygodniu komunikatem dotyczącym Monitoringu Suszy Rolniczej, w okresie od 1 maja do końca czerwca, susza rolnicza notowana jest już w 14 województwach (w 1219 gminach w Polsce – 49 proc. wszystkich gmin), w tym także lubelskim. Najgorzej jest w lubuskim (97 proc. powierzchni zasiewów w zbożach jarych), wielkopolskim (80 proc.) i łódzkim (77 proc.). Tam susza dotknęła niemal wszystkie uprawy. Na terenach powiatu włodawskiego, krasnostawskiego oraz chełmskiego najbardziej zagrożone są zboża jare, rzepak i rzepik. Szacowanie strat przeprowadzi komisja powołana przez wojewodę lubelskiego. Jednocześnie urzędnicy informują, że komisja oszacuje szkody w uprawach rolnych, na których nie dokonano zbioru plonu, dlatego przed wypełnieniem wniosku warto odwiedzić internetowy portal monitoringu suszy (www.susza.iung.pulawy.pl) i sprawdzić, czy i w jakich uprawach susza na terenie danej gminy występuje.

Oświadczenia i wnioski dostępne są m.in. na stronach internetowych poszczególnych samorządów.

TS, szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Newbe
Newbe 11.07.2019, 16:17
Rolnicy uiszczają składki do wojewody że dostają odszkodowania? Raz odszkodowania, dwa wysokie ceny, rolnik wyjdzie na swoje a my zabulimy. Sorzedaje kurtki i przez ten upał interes nie idzie panie wojewodo.

Pozostałe