Raport: Polscy piraci na drogach

  • 06.07.2019, 22:26 (aktualizacja 06.07.2019, 22:35)
  • MP
Raport: Polscy piraci na drogach
Raport śmiertelności na drogach całego kontynentu opublikowała Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu. Pod uwagę były brane różne czynniki, w tym przekraczanie prędkości oraz jazda pod wpływem alkoholu. Niestety, Polska jest jednym z tych krajów, które wypadają najgorzej i w których poprawa bezpieczeństwa następuje zdecydowanie zbyt wolno.

W 2018 r. na polskich drogach zginęły 2862 osoby, czyli o 1 proc. więcej niż w roku 2017. To powoduje, że zajmujemy 24. miejsce spośród 33 badanych krajów. Najbezpieczniejszym państwem w zeszłym roku okazała się z kolei Słowacja, gdzie liczba ofiar spadła o 17 proc., natomiast najmniej bezpiecznym okazał się Luksemburg. Tam odnotowano aż 45-proc. wzrost.

Wracając jednak do naszego kraju, to na tak słaby wynik złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim, polscy kierowcy wciąż mają poważny problem z respektowaniem ograniczeń prędkości. Tylko co czwarty kierowca jeździł w zeszłym roku zgodnie z przepisami w terenie zabudowanym. Pozostali przekraczali 50 km/h prawie dwukrotnie. Również poza terenem zabudowanym limit 90 km/h okazuje się dla nas zbyt niski. 40 proc. kierowców znacznie mocniej przyciskało tam pedał gazu, osiągając nawet prędkości autostradowe. Na samych autostrada sytuacja wyglądała równie nieciekawie, ponieważ 140 km/h było wystarczające tylko dla 60 proc. zmotoryzowanych.

Kolejnym powodem wzrostu ofiar zdarzeń drogowych jest jazda pod wpływem alkoholu. Mimo licznych apeli i kampanii, w porównaniu z 2017 r., w roku ubiegłym liczba pijanych kierowców wzrosła o 4 proc.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu prześledziła również trzy ostatnie lata pod kątem liczby zabitych na drogach na miliard kilometrów pokonanych przez samochody. I tutaj niestety jesteśmy niechlubnym liderem ze wskaźnikiem 15 ofiar. Tuż przed nami są Chorwaci (13 osób), zaś najmniej osób, bo tylko 3 na miliard kilometrów, zginęło na drogach Szwecji i Wielkiej Brytanii.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ano
ano 07.07.2019, 13:56
za malo rygorystyczne prawo

Pozostałe