Chełm: Szkoła zbiera na ławeczkę

  • 04.07.2019, 07:57
  • AN
Chełm: Szkoła zbiera na ławeczkę
Jednym z pomysłów upamiętnienia Jadwigi Młodowskiej podczas tegorocznego zjazdu absolwentów IV LO jest ustawienie ławeczki z postacią dyrektor żeńskiego seminarium. Koszt takiego pomnika to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Właśnie ruszyła zbiórka pieniędzy w internecie.

Zbiórka założona została na popularnym portalu zrzutka.pl. Jak zapewniają organizatorzy zjazdu, każda złotówka przybliża nas do realizacji tego przedsięwzięcia. Nie każdy może uczestniczyć w zjeździe, ale każdy może bez wychodzenia z domu wpłacić kwotę na ławeczkę, która nie tylko będzie upamiętnieniem Jadwigi Młodowskiej, ale również uatrakcyjni jeden z placów w śródmieściu.

Wstępny projekt ławeczki już jest. Wykonał go chełmski artysta rzeźbiarz Krzysztof Skóra. Teraz od mieszkańców Chełma zależy, czy patronka szkoły zostanie upamiętniona. Potrzeba 50 tys. zł.

Doktor Jadwiga Młodowska to wybitna postać o niezwykłych zasługach dla Chełma, tworząca zręby polskiego szkolnictwa, zaangażowana patriotka, która całe życie poświęciła innym ludziom. O jej roli i pozycji w mieście świadczą najlepiej słowa jej następczyni Haliny Bobowskiej: "Z przekonań społecznych – gorąca demokratka, z wychowania i wykształcenia należała do arystokracji ducha w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jej wybitna inteligencja, twórczy umysł, szeroka skala zainteresowań i głębokie życie uczuciowe, w połączeniu z silną, zdecydowaną wolą, składały się na silną strukturę psychiczną. Mimo to cechowały ją wielka skromność i raczej niedocenianie własnych wartości. Miała w sobie wszechogarniającą życzliwość i niezmierzoną dobroć.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe