Chełm: Będziemy centrum usług NFZ | Super Tydzień

  • 03.07.2019, 08:28 (aktualizacja 03.07.2019, 08:34)
  • AN
Chełm: Będziemy centrum usług NFZ | Super Tydzień
Pierwsze w Polsce Centrum Usług Wspólnych NFZ powstanie w naszym mieście. Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i prezydent Jakub Banaszek podpisali list intencyjny w tej sprawie. To oznacza, że do końca roku powstanie w Chełmie do 30 nowych miejsc pracy. A to nie wszystko.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce udoskonalać jakość obsługi swoich klientów, dlatego otwiera pilotażowe Centrum Usług Wspólnych, w którym będzie ograniczał biurokrację, na rzecz usług elektronicznych, znacznie wygodniejszych dla pacjentów.

- Cieszę się, że NFZ chce wykorzystać potencjał naszego miasta - nie kryje zadowolenia prezydent Banaszek. - To zadanie w ramach deglomeracji, a dla naszego miasta jest to również jeden z elementów zatrzymania degradacji funkcji społeczno-gospodarczych.

Wybór nie był przypadkowy. W Chełmie jest delegatura lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dlatego placówka jest przygotowana do realizacji nowych zadań. Poza tym, jak powiedział prezes Jacyna, wymagania płacowe tutaj są nieco niższe niż w dużych miastach, w których NFZ ma problem z pozyskaniem kadry.

- W dużych miastach pracodawcy podwyższają stawki i my, jako jednostka budżetowa, przegrywamy. Dlatego mamy problemy w pozyskaniu kadry - stwierdził wprost prezes NFZ.

Centra Usług Wspólnych będą specjalizowały się w oferowaniu konkretnych usług, bez względu na województwo, z którego pochodzi klient NFZ. Ma to zagwarantować jednolity i wysoki standard obsługi przez fundusz w całej Polsce. CUW w Chełmie zajmie się na początek rozpatrywaniem wniosków o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), składanych drogą elektroniczną. Po pozytywnej weryfikacji karty zostaną wydrukowane i wysłane z Chełma bezpośrednio na adres wnioskującego. Rocznie NFZ wydaje ok. miliona takich kart, z czego ok. 10 proc w formie elektronicznej. Karta EKUZ zapewnia możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej oraz państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

– Chcemy, aby usługi oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia były jeszcze bardziej dostępne dla naszych klientów. Stąd pomysł utworzenia Centrum Usług Wspólnych, którego sprawne działanie ma przekonać klientów do częstszego korzystania z usług elektronicznych. To kolejny krok w stronę realizacji strategii rozwoju funduszu do 2023 roku, dzięki której dążymy do zwiększenia zaufania społecznego do naszej instytucji – podkreśla Andrzej Jacyna, prezes NFZ.

- Chełm od czasu utraty funkcji miasta wojewódzkiego boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest spadek ilości miejsc pracy, wysokie bezrobocie, wysoki stopień depopulacji. Czynniki te doprowadziły do tego, że - według raportu Polskiej Akademii Nauk sporządzonego na potrzeby Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - Chełm znalazł się na szczycie niechlubnej listy miast małych i średnich, które silnie tracą swoje funkcje. Naszemu miastu potrzebny jest rozwój - wskazuje prezydent Banaszek.

Centrum ma powstać w Chełmie w październiku. Na początek będzie do rozdysponowania kilkanaście etatów. Prezes Jacyna szacuje, że do końca roku może być ich już ok. 30, a docelowo kilkadziesiąt. Centrum Usług Wspólnych NFZ ma mieć siedzibę w biurowcu szpitala przy ul. Ceramicznej.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
abcd
abcd 04.07.2019, 10:39
W jakich pięknych słowach ujął ten Pan fakt, że otwierają się tu dlatego, bo można ludziom płacić mniej. Na głowę się nie leje w takiej pracy, ale jeżeli zaproponują minimalną, to śmiech.

Pozostałe